İlçelerarası fark da fazla

Emlak vergisinde 2006 yılında baz alınacak metrekare birim değerlerinin tespiti için oluşturulan komisyonların belirlediği birim değerler tartışma yarattı.


Büyütmek için tıklayınız
ANKARA - Emlak vergisinde 2006 yılında baz alınacak metrekare birim değerlerinin tespiti için oluşturulan komisyonların belirlediği birim değerler tartışma yarattı.
İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, yaptığı değerlendirmede, vergi dairesi olarak tespit komisyonlarında yer almadıklarını, sadece itiraz halinde konuyu inceleyen vilayetteki komisyonda bir temsilcilerinin olduğunu belirtti. Söz konusu değerlerin, belediyeler ve ticaret odaları ağırlıklı komisyonlarca tespit edildiğine işaret eden Mehmet Akif Ulusoy, "Bizim yapmadığımız bir konuda kapsamlı değerlendirme imkânım yok, ama işin bir yönünün bizi de ilgilendirdiği unutulmamalıdır" dedi.
Harçlara da yansıyor
Mehmet Akif Ulusoy, emlak vergisine tabi değerlerin tapu harcı ile veraset ve intikal vergisine de baz teşkil ettiğini belirterek, "Bu değerlerin afaki değil, gerçekçi ve adil şekilde tespit edilmesi gerekir. Emlak piyasasında rayiç değer ne ise vergiye tabi değer de o olmalıdır. Bu değerler de emlak piyasasını yansıtmalıdır. Çünkü bunlar sadece emlak vergisinde kullanılmıyor, ekonomiyi de doğrudan etkileyen vergiler" diye konuştu. Emlak vergisine tabi değerlerin, mevzuat gereğince tapu harcında asgari değer kabul edildiğini, Veraset ve intikal vergisinde de matrah olarak alındığına dikkat çeken Mehmet Akif Ulusoy, şunları söyledi:
İtiraz hakkı muhtarın
"100 YTL'lik bir gayrimenkule 200 YTL değer biçmek, Emlak Vergisi'nin yanı sıra, alım satımlarda tapu harcı açısından da vatandaşları zor durumda bırakıyor. Bunu daha düşük olarak belirlemek ise aynı zor duruma devleti düşürüyor. Gerçek değer ne ise onu yakalamak gerekiyor. 1.000 YTL'lik bir taşınmaza 500 YTL değer tespit etmenin de 1.500 YTL değer biçmenin anlamı olmadığını düşünüyorum."
Bu arada, değer tespit komisyonları tarafından belirlenen emlak vergisine tabi değerlere sınırlı şekilde itiraz hakkı bulunuyor. Yetkililer, vergiyi ödeyen vatandaşın itiraz edemediğini söz konusu değerler için sadece muhtarlar ve ticaret odaları mahkemeye gidebildiğini belirtti.