İletişim vergisi kademeli kalkacak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, iletişimde vergilerin kademeli şekilde kalkmasının gündemde olduğunu belirterek, "İletişim vergisinde bizim kafamızdaki ideal rakam KDV. Dünyada bilgi iletişim sektörü...

ANTALYA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, iletişimde vergilerin kademeli şekilde kalkmasının gündemde olduğunu belirterek, "İletişim vergisinde bizim kafamızdaki ideal rakam KDV. Dünyada bilgi iletişim sektörü gelişmiş ülkelerde bir tek KDV var. O da düşük oranda. Bu noktaya gelmek istiyoruz. Nihai hedef bu. Hedef büyük ama ülke şartlarından dolayı büyük adım atamıyoruz. Ülkemiz şartlarından dolayı. Adımı küçük küçük ve kararlı şekilde atmamız lazım.
Uygulamaya nasıl başlayacağımızı Maliye Bakanlığı ile birlikte karar vermemiz lazım" dedi.
Ağustos 1999'daki Marmara depreminin ardından geçici olarak konulan yüzde 25'lik özel iletişim vergisinin bugün de devam ettiğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu: "İletişimdeki toplam vergi GSM'de yüzde 56, sabit hatlarda yüzde 43-44 seviyesine ulaştı. Bizden sonra gelen Uganda yüzde 30. Bazı ülkelerde yüzde 3'lerde". Bakan Yıldırım iletişimde verginin tamamen kalkması için zamanın erken olduğunu belirtti.