İletişim vergisinde kademeli indirim

Başbakan Tayyip Erdoğan, dünya ortalamasının oldukça üzerinde olan iletişim vergilerini kademeli olarak indirme sözü verdi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANTALYA - Başbakan Tayyip Erdoğan, dünya ortalamasının oldukça üzerinde olan iletişim vergilerini kademeli olarak indirme sözü verdi. Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşme hızını yavaşlatmaması için elektronik haberleşmedeki vergi yükünü kademeli olarak azaltacaklarını söyledi. Dünyada ortalama yüzde 32 seviyesinde olan iletişim sektörünün toplam vergi yükü, Türkiye'de yüzde 52 seviyesinde bulunuyor.
Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin (ITU) dört yılda bir yapılan Tam Yetkili Temsilciler Konferansı Antalya'da toplandı. Toplam 191 ülke ve 650'nin üzerinde özel şirketin üye olduğu ITU konferansına, 91 ülkenin haberleşme bakanları ile 160 dolayında ülkeden 2 binin üzerinde delege katılıyor. ITU'nun üst düzey yöneticiliklerine seçim yapılacak konferansta Türk Telekomünikasyon Kurulu üyesi Ayhan Beydoğan da Genel Sekreter Yardımcılığı için üç adayla yarışacak.
Konferansın açılışında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'de halen elektronik haberleşme hizmetlerinde vergi oranının yüksek olduğunu bildiklerini belirterek, "Bunun, bilgi toplumuna dönüş hızını yavaşlatmaması için vergi yükünün kademeli olarak azaltılması konusunda çalışmalara başlamış bulunuyoruz. Amacımız telekomünikasyon hizmetlerine herkesin ulaşabilmesini sağlamaktır" dedi.
'Türkiye online devlet'
Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin sürekli teknoloji ithal ederek bir yere varamayacağını, özellikle yazılım ve yerli katma değer payının artırılması konusunda çalışmak gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'nin bu alandaki insan gücüne yurtiçi ve yurtdışında istihdam yaratma gayretinde olduklarını anlattı.
Erdoğan, yenilikçi düşünceleri, teknolojik girişimciliği ve Ar-Ge çalışmalarını destekleyeceklerini, yerli yabancı araştırmacı istihdamının artırılması için gerekli desteği sağlayacaklarını ifade etti. Dünyanın artık online devletler ve offline devletler diye ikiye ayrıldığını kaydeden Erdoğan, "Türkiye son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlarla 24 saat online bir devlettir" diye konuştu.
Konferansta konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise bilgi iletişiminin her derde deva ilaç gibi algılanması gerektiğini vurgularken, ancak her ilaç gibi bilginin kötü kullanımının da önlenmesi gerektiğini söyledi.
Yıldırım, Türkiye'de mobil telefon abonesinin 50 milyonu aştığını, 19 milyon sabit telefon abonesi bulunduğunu anlattı. 2010'a kadar nüfusun yüzde 60'ını internet kullanır hale getirceklerini aktaran Yıldırım, yabancıları da yatırıma çağırdı.Vergi yükü yüzde 52
Başbakan Erdoğan'ın indirim sözü verdiği iletişim vergileri konusunda Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin bir süre önce Bakanlar Kurulu'na konuyla ilgili bir sunum yaparak, dünyada ve Türkiye'de haberleşme sektöründen ne kadar vergi alındığına ilişkin bilgi verdi.
Edinilen bilgiye göre brifingde dünyada haberleşme sektöründe alınan ortalama vergi oranının yüzde 32 olmasına karşın, Türkiye'de bu oranın yüzde 52'ye ulaştığı, gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Meksika, Brezilya gibi ülkelerde ise bu oranın yüzde 20 ile 30 arasında değiştiği bilgisinin verildiği öğrenildi.
'2007'de zor' yorumları
Bakanlık bürokrasisinin yüzde 25 olan özel iletişim vergisi oranının ilk etapta yüzde 18, ardından yüzde 15 ve yüzde 5'e indirilmesini önerdiği belirlendi. Sektörden özel iletişim vergisinin yanı sıra katma değer vergisi ve GSM operatörlerinin yıllık kârlarının yüzde 15'i oranında Hazine payı alınıyor. Ancak '2007'de vergi indirimi zor' yorumları yapılıyor.