İletişimde dev anlaşma

Avrupa'nın en büyük iki cep telefonu pazarı olan İngiltere ve Almanya'ya girmek isteyen İspanyol telekomünikasyon şirketi Telefonica, İngiliz GSM operatörü O2 Plc.'yi...

LONDRA - Avrupa'nın en büyük iki cep telefonu pazarı olan İngiltere ve Almanya'ya girmek isteyen İspanyol telekomünikasyon şirketi Telefonica, İngiliz GSM operatörü O2 Plc.'yi 17.7 milyar sterlin (31.6 milyar dolar) nakit ödeme yaparak satın alma konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.
Telefonica şirketinden yapılan açıklamada, işlemin Ocak 2006'da tamamlanmasının beklendiği ifade edildi. Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük beşinci telekomünikasyon şirketi olan Telefonica, Avrupa, Afrika ve Güney Amerika'da faaliyet gösteriyor. Şirketin, Haziran 2005 itibarıyla yaklaşık yüzde 72'si İspanya dışında olmak üzere toplam 145 milyon müşterisi bulunuyor. Ticari faaliyetlerini Latin Amerika'da yoğunlaştıran Telefonica, bir süredir Avrupa pazarında genişlemek istiyordu. Avrupa'nın altıncı büyük cep telefonu şirnketi olan İngiliz O2'ye Deutsche Telekom AG ve Hollandalı KPN Grup da talip olmuştu.
O2 ise, İngiltere, Almanya ve İrlanda'da faaliyet gösterdiği cep telefonu operatörlerinin yüzde 100 hissesini elinde bulunduruyor. Şirketin abone sayısı ise 25 milyon.