İlk Ar-Ge Merkezi Belgesi'ni alan Avea teknolojiye 60 milyon lira yatıracak

İlk Ar-Ge Merkezi Belgesi'ni alan Avea teknolojiye 60 milyon lira yatıracak
İlk Ar-Ge Merkezi Belgesi'ni alan Avea teknolojiye 60 milyon lira yatıracak

178 kişinin çalışacağı Avea Ar-Ge Merkezi nin açılışını Ulaştırma Bakanı Yıldırım ve Avea CEO su Akdemir yaptı.

Son beş yılda Ar-Ge faaliyetlerine 65 milyon liralık yatırım yapan Avea Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan Ar-Ge Merkezi Belgesi'ni alan ilk operatör oldu. Avea iki yılda teknolojiye 60 milyon lira yatıracak

İSTANBUL - Türkiye ’nin önde gelen operatörlerinden Avea , Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni almaya hak kazanarak sektöründe bir ilke imza attı.
2006 yılından bu yana toplam 65 milyon TL Ar-Ge yatırımı gerçekleştiren Avea, Ar-Ge Merkezi’nin resmi açılışını Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer’ın katılımıyla gerçekleştirdi.
Hem telekomünikasyon sektörünün hem de Türkiye’nin teknoloji üssü olma hedefi doğrultusunda önemli bir yere sahip olacak Avea Ar-Ge Merkezi, toplam 1700 metrekarelik alanda, konusunda uzman 178 tam zamanlı çalışanla yenilikçi teknolojiler geliştiriyor. 

‘Teknoloji markasıyız’
Açılış töreninde konuşan Avea İcra Kurulu Başkanı (CEO) Erkan Akdemir, “Avea, bugün geldiği noktada sadece bir telekomünikasyon veya bir iletişim markası değil, aynı zamanda bir teknoloji markası. Teknoloji markası olmak ise sadece araştırma ve geliştirme yatırımı yapmakla mümkün. Avea son beş yılda araştırma ve geliştirme faaliyetleri için 65 milyon liralık yatırım yaptı ve bu kapsamda gelirlerine oranla Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan markalar arasında dünyadaki lider teknoloji şirketleri seviyesine ulaştı” dedi.
Akdemir, açılışını yaptıkları Avea Ar-Ge Merkezi’nin son beş yılda araştırma ve geliştirmeye yaptıkları yatırımın ete kemiğe bürünmüş hali olduğunu vurguladı.

‘Kuluçka merkezi’ olacak
Avea’nın Ar-Ge çalışmalarını sürdürdüğü Avea Ar-Ge Merkezi’ni açmasının ilk amacının verimliliği artırmak olduğunu belirten Erkan Akdemir, “Verimliliğimizi artırarak, müşterilerimize daha kaliteli hizmetler üreteceğiz, müşteri deneyimini başka boyuta taşıyacağız” ifadesini kullandı.
Erkan Akdemir sözlerine şöyle devam etti: “İkinci amacımız ise müşterilerimize ve tüketicilere, rakiplerimizden ciddi manada farklılaşmış teknolojik hizmetler üretmek. Bu hizmet ve ürünlerimizin NFC (yakın alan iletişimi) gibi ilk örneklerini yakın zamanda uygulamaya koyduk.
Buna benzer hizmetler konusunda önümüzdeki dönemde daha da ivmeleneceğiz. Avea Ar-Ge Merkezi’ni açmamızın üçüncü amacı ise bütün iş ortaklarımız ve paydaşlarımızla teknoloji temelli yeni projeler üretmek. Bu anlamda merkezi, teknoloji temelli projeler için bir kuluçka merkezi olarak görüyoruz.” 

220 kişiye çıkacak
25 milyon TL’lik yatırımla oluşturulan test laboratuvarlarının da içinde bulunduğu Avea Ar-Ge Merkezi’nde halen 178 araştırmacının çalıştığını ve bu sayının kısa sürede 220’ye çıkacağını söyleyen Erkan Akdemir, “Bugüne kadar uygulamaya soktuğumuz ve üzerinde çalıştığımız projelere ‘Geleceğe teknoloji üretme’ hedefiyle büyük bir hız ile devam edeceğiz. Avea olarak tüketicilerimize ve iş ortaklarımıza daha iyi hizmet vermek için iki yıl içinde de 60 milyon TL’lik araştırma geliştirme yatırımı yapacağız. Merkezimiz aracılığıyla Türkiye’ye sunacağımız inovatif hizmet ve ürünlerin tüm dünyada örnek alınmasını bekliyoruz” dedi.

‘Beyin göçünü tersine çevirecek’
Gerçekleştirilen açılış töreninde Avea Ar-Ge Merkezi’nin sahip olduğu imkânları anlatan Akdemir, şirketin gelecek hedeflerini de açıkladı. Akdemir projelerini şöyle anlattı:
“Avea Ar-Ge Merkezi’nin gözbebeğini Avea İnovasyon Merkezi oluşturuyor. Avea İnovasyon Merkezi’nde, vizyoner ve teknoloji anlamında sınırları zorlayan projeler geliştireceğiz. Bu kapsamda ulusal ve yabancı üniversitelerle, kurumsal müşterilerimizle ve diğer Ar-Ge merkezleriyle ortak çalışmalar yapacağız. Merkez sayesinde girişimcilere ve başta KOBİ’ler olmak üzere kurumsal müşterilerimize kendi fikirlerini ürüne dönüştürebilecekleri teknoloji ortamı sağlayacağız. Böylece müşterilerimizin pazarlama ve satış kanallarını destekleyerek yeni markalar üreteceğiz. Avea İnovasyon Merkezi, üniversiteli öğrencilerden akademisyenlere, ulusal ve yabancı üniversitelerden diğer Ar-Ge merkezlerine kadar geniş işbirlikleri oluştururak bir ekosistem yaratacak. Bu anlamda merkez beyin göçünü tersine çevirmede faydalı olacak.”

‘Sekiz yıldır kuralsız mıyız?’
Avea’nın Ar-Ge merkezinin açılış törenine katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım gündeme ilişkin soruları da yanıtladı. Yıldırım, Mali Kural’ın ertelenmesini isteyip istemediğinin sorulması üzerine, kendisinin böyle bir tartışmanın içinde olmayacağını belirterek, şunları söyledi:
“Biz ne karar verirsek Bakanlar Kurulu’nda enine boyuna konuşuruz, tartışırız ona göre kararımızı veririz. Karar verildikten sonra o karar üzerinde yorum yapmayız. Mali Kural tasarısı, Meclis gündemi yoğun olduğu için görüşülmemiştir ve sırası gelince görüşülecektir. Mali Kural gelmeden
önce Türkiye’nin ekonomisi kuralsız mı yönetiliyordu? Sekiz senedir Türkiye ekonomisi birçok ekonomileri tepetaklak olduğu halde emin adımlarla ilerliyor. Her şeyi dönüp dolaştırıp Mali Kural’a bağlamak bu ülke ekonomisi için yapılanlara haksızlık diye düşünüyorum. Mali
Kural dediğiniz sizin neye ne kadar kaynak ayıracağınıza karar vermektir. Bunu zaten yapıyoruz. Ne kadar yatırıma para ayıracağız, bütçe açığımız ne kadar olacak, büyümemiz ne kadar olacak? Bunların hepsini dengeli bir şekilde yürütebiliyorsanız kuralınızı zaten kendiniz koymuşsunuz demektir. İlla bunu bir formüle bağlamak ihtiyacı var mı?”
(Radikal)


  ETİKETLER:

  Avea

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul