'İlk Bilgisayarım'da ilk adım

'Microsoft'un Türkiye'de yapacaklarıyla ilgili ilk haberim, 'My First PC' (İlk Bilgisayarım)Projesi'nin başlatılması' diyen Microsoft Başkanı Bill Gates, 'ilave yatırımlar' da gelecek mesajı verdi.

İSTANBUL - 'Microsoft'un Türkiye'de yapacaklarıyla ilgili ilk haberim, 'My First PC' (İlk Bilgisayarım)Projesi'nin başlatılması' diyen Microsoft Başkanı Bill Gates, 'ilave yatırımlar' da gelecek mesajı verdi. İstanbul'un 79 farklı ülke için üs durumunda olduğunu söyleyen Gates, "Bu bölgenin üs olarak ağırlığı gelecekte artacak. Türkiye de ilave yatırımlar alacak" diye konuştu.
Çırağan Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Gates, Türkiye'de Türk Telekom ve Intel ile birlikte, 'İlk Bilgisayarım Projesi'ni başlatacaklarını açıkladı. Bu şekilde Türkiye'deki hanelerin yüzde 80'ine bilgisayar kullandırma hedefini tutturacaklarını belirten Gates, "Türkiye çok genç bir nüfusa sahip. Bu hem dezavantaj hem de fırsat yaratıyor. Türkiye, Microsoft'un satışlarında mütevazı bir yüzdeye sahip ama çok olumlu fırsatlar var" dedi.
İlk bilgisayarım projesinin içeriği hakkında da bilgi veren, Gates şunları söyledi: "Projemiz uygun aylık ödeme koşulları, ebeveynlerin çocuklarını kontrol etme isteklerini ve geniş bant internet erişimi gibi üç önemli soruna cevap veriyor. Bu projenin ilk örneklerini mart ya da nisan ayında duyuracağız. Bilgisayar kullanımının önündeki tüm engelleri kaldıracağız."
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la da uygun koşullarda bilgisayar üretimi konusunu konuştuklarını ve hükümetten bu şartlara uygun üretim yapan şirketlerin teşvik edileceği mesajını aldıklarını anlatan Gates, "Başbakan'la da yemek yedik ve hükümetin teknolojinin geliştirilmesi yönündeki kararlılığı beni umutlandırdı" açıklamasını yaptı.
'Yeri Başbakan açıklayacak'
Gates, engellilere bilgisayar üretmek için de çalıştıklarını vurgularken, Türkiye'de 1400 engelliye bilgisayar eğitimi verileceği açıklandı. Gates toplantı sonrası Türk yöneticilerle de buluştu. Bu arada Gates'in İstanbul'u ziyaretiyle tekrar gündeme gelen Silikon Vadisi'yle ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Yer tespiti yaptık. Başbakan Erdoğan açıklayacak" dedi.