İlk girişim sermayesi desteği Butech'in

Gelecek vaat eden küçük ve orta ölçekli işletmelere sermaye desteği sağlamak amacıyla TOBB önderliğinde Halkbank, Ziraat Bankası ile 16 odanın katılımıyla kurulan KOBİ A.Ş., ilk sermaye desteğini 900 bin dolarla Butech firmasına verdi.

ANKARA - Gelecek vaat eden küçük ve orta ölçekli işletmelere sermaye desteği sağlamak amacıyla TOBB önderliğinde Halkbank, Ziraat Bankası ile 16 odanın katılımıyla kurulan KOBİ A.Ş., ilk sermaye desteğini 900 bin dolarla Butech firmasına verdi.
KOBİ A.Ş.'nin sağladığı ilk girişim sermayesi desteği için dün TOBB'da ortaklık sözleşmesiyle hayata geçirildi. Ortaklık sözleşmesine, KOBİ A.Ş. Genel Müdürü Süleyman Yılmaz, TOBB Yönetim Kurulu üyesi İlhan Parseker ve Butech Yönetim Kurulu Başkanı Namık Kemal Memiş imzaladı.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, KOBİ A.Ş.'nin bir sermaye şirketi olduğuna dikkat çekerken, bu şirketlerin adının risk sermaye şirketi olduğunu ancak risk kelimesinden korkulduğu için Türkiye'de bu ismi kullanmadıklarını anlattı. Coşkun, KOBİ'lerin yeniden yapılandırılması gerektiğini vurgularken, KOBİ'lere 22 grupta 38 destek verdiklerini, stratejik yol haritası çizdiklerini ayrıca hem Halk hem Ziraat Bankası'ndan sıfır faizli ihracat kredisi kullandırdıklarını belirtti.
320 başvuru yapıldı
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, TOBB olarak, inovasyon geliştirme (yenileştirme) potansiyeline sahip, ama finansman kaynaklarına ulaşmada zorluk çekmekte olan, girişimci KOBİ'lere, destek vermek amacıyla, KOBİ Girişim Sermayesi şirketinin kurulmasına öncülük ettiklerini söyledi. KOBİ A.Ş.'ye bugüne kadar, yaklaşık 320 proje başvurusu yapıldığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, 25 şirketin yatırım kriterleri ve yatırım stratejisi açısından uygun bulunduğunu açıkladı.
Hisarcıklıoğlu, bu firmalar arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda, Bursa'da, başta otomotiv sektörü olmak üzere, tüm sektörlere, mühendislik tasarımı ve üretimi yapan, bir teknoloji firması olan, Butech Makine ve Sanayi şirketiyle, ortaklık yapılması kararı alındığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, KOBİ A.Ş.'nin, Butech'in yüzde 45 hissesini, 900 bin dolar karşılığında, satın alarak ortak olduğunu da ifade etti.