İlk indirim Tüpraş'tan

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ), benzin ve fueloil 6 rafineri satış fiyatlarında vergi hariç, bugünden geçerli olmak üzere indirime gitti.

İSTANBUL - Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ), benzin ve fueloil 6 rafineri satış fiyatlarında vergi hariç, bugünden geçerli olmak üzere indirime gitti. Yeni ayarlamayla İzmit Rafinerisi çıkışlı benzin fiyatları yüzde 4.6-4.7, altı numaralı fueloil fiyatı ise yüzde 9 düşürüldü. Kararın ardından akaryakıt dağıtım şirketlerinden Petrol Ofisi (PO) ve BP indirim yapacağını açıkladı. Tüpraş'tan yapılan açıklamada, ayarlamanın 'CIF Akdeniz fiyatlarındaki değişiklik ve şirketin fiyatlandırma sistemi' gereğince yapıldığı vurgulandı.
PO ve BP'den tavsiye kararı
BP de bayilerine Tüpraş tarafından rafineri satış fiyatında yapılan indirimi son tüketiciye 'aynen yansıtmalarını' tavsiye edeceğini açıkladı. Ancak 'aynen yansıtmak' sözcüğü pompa fiyatının, rafineri çıkış fiyatındaki indirim kadar düşürüleceği anlamına gelmiyor. Çünkü pompa satış fiyatının yüzde 75'ini malın maliyeti oluşturuyor. Bu nedenle fiyat indiriminin pompa fiyatına 'aynen yansıması' halinde maliyet üzerinden indirim yapılacak ve tüketici benzini yüzde 1.1- 1.2 ucuza alabilecek.
PO ise, Tüpraş'ın indirim tutarlarını, aynı miktarda tüketiciye yansıtma kararı aldı. Yapılan açıklamada, "Bugünden geçerli olmak üzere 95 ve 98 oktan kurşunsuz benzin, süper benzin rafineri satış fiyatında litrede 2 kuruş, fuel oil 6 rafineri satış fiyatında ise kilogramda 2 kuruş indirim yapılmıştır" denildi. Buna göre, PO İstanbul Anadolu yakası tavsiye edilen perakende satış fiyatı, ProTech 95 oktan kurşunsuz benzinde 2.30 YTL iken 2.28 YTL, ProTech 98 oktan kurşunsuz benzinde 2.47 YTL iken 2.45 YTL, süper benzinde 2.30 YTL iken, 2.28 YTL olarak önerildi.
Diğer akaryakıt dağıtım şirketlerinin de maliyetlerini kontrol ettikten sonra konuyla ilgili karar verecekleri belirtildi. Shell Türkiye Ürün Müdürü Ahmet Erdem ise, indirim konusunda karar vermeden önce gerek kâr payları gerekse de ÖTV düzeyi konusunda bir değerlendirme yapacaklarını söyledi.
'Otomatik indirim yok'
Erdem, "Stoklarımız hâlâ eski Tüpraş fiyatından olduğu için ticari olarak iyice düşünmemiz gerekiyor" dedi ve otomatik olarak indirim beklenmemesi gerektiğini söyledi. Öte yandan, rafineri çıkış fiyatı, tüketiciye ulaşan fiyat anlamına gelmiyor. Bu fiyata ÖTV, dağıtım şirketi payı, nakliye giderleri, EPDK payı eklenip KDV matrahı bulunuyor. Bunun üzerine KDV eklenip, KDV'li pompa satış fiyatına ulaşılıyor.