İlk kartlı geçiş Visa'dan

Boğaz Köprüleri ile otoyollarda 1999 yılından bu yana uygulanan Otomatik Geçiş Sistemi'ne (OGS) ek olarak nakit ödemelere alternatif olarak geliştirilen ve teknolojik altyapısı T.C. Karayolları ile Aselsan tarafından sağlanan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS), uygulanmaya başladı.

İSTANBUL - Boğaz Köprüleri ile otoyollarda 1999 yılından bu yana uygulanan Otomatik Geçiş Sistemi'ne (OGS) ek olarak nakit ödemelere alternatif olarak geliştirilen ve teknolojik altyapısı T.C. Karayolları ile Aselsan tarafından sağlanan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS), uygulanmaya başladı. Visa markalı temassız akıllı kartların kullanıldığı proje, Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın ödeme sistemleri çalışmalarını yürüten Bileşim A.Ş işbirliği ile gerçekleştirildi.
KGS'de, OGS'deki araca takılan elektronik etiket yerine, geçişi sağlayan teknolojiyi üzerinde barındıran Visa kredi kartları kullanılıyor. Ziraat Bankası'ndan ve Halk Bankası'ndan edinilebilen KGS akıllı kartları, cep telefonlarındaki gibi kontör yüklenerek ya da kredi kartı hesabı ile ilişkilendirilerek kullanılabiliyor. Bu altyapı sayesinde geçiş ücretleri, bankadaki kredi kartı hesabından veya karta yüklenen paradan otomatik olarak düşülüyor. KGS tıpkı OGS'de olduğu gibi yüzde 20 oranında indirim avantajından yararlanıyor.
Fonksiyonel ürün
Visa, kart çıkaran üye bankaların, kart sahiplerine banka ve kredi kartının fonksiyonelliğini yeni ürün ve hizmetlerle tek bir kartta birleştirme imkânı sunan temassız akıllı kart teknolojisini destekliyor. Özellikle Chip kartların yaygınlaşabilmesi için POS ve ATM altyapısının EMV standartlarına uyumlu hale gelmesi için Visa öncülüğünde çalışmalar yapılıyor. Yakın zamanda, fatura, kupon, seyahat biletleri, tiyatro/sinema biletleri, sigorta kartları, kimlik bilgisi ve benzeri uygulamaların tümü, çokişlevli Visa Chip kartlar üzerinde barındırılabilecek. Visa Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman, uzun soluklu bir yatırım olan KGS projesinin altyapı çalışmalarına destek verdiklerini belirtti.
Ülman, "Visa olarak ülkemizde gerçekleşen önemli bir 'ilk'in daha içerisinde yer almaktan gurur duyuyoruz. Bugüne kadar Türkiye'de, ilk banka kartı ürünü, ilk EMV uyumlu chip kart işlemi, ilk e-ticaret çalışmaları, ilk ön ödemeli kart ürünü ve daha birçok yenilik Visa ve üye bankaları kanalı ile gerçekleşti. Türkiye'de ilk karayolu ulaşım kartı da Visa markasıyla uygulanmaya başladı. KGS'nin kısa zamanda benimseneceğini düşünüyoruz" dedi.