İlk 'Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi' açıldı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde Deniz Temiz Turmepa ve Fethiye Belediyesi'nce ortaklaşa yapılan 'Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi'nin açılışı Çevre Bakanı Osman Pepe ve Turmepa Kurucusu Rahmi Koç tarafından yapıldı.

MUĞLA - Muğla'nın Fethiye ilçesinde Deniz Temiz Turmepa ve Fethiye Belediyesi'nce ortaklaşa yapılan 'Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi'nin açılışı Çevre Bakanı Osman Pepe ve Turmepa Kurucusu Rahmi Koç tarafından yapıldı. Bakan Pepe, Türkiye'nin artık denizlerine sahip çıktığını belirterek, "Deniz size sırtını dönerse onun size sağladığı ekonomik nimetlerinden faydalanamazsınız" dedi.
Uzun yıllardan sonra Çevre Kanunu'nu çıkardıklarını ifade eden Pepe, "Denizler, okyanuslar ciddi kirlenme tehlikesiyle karşı karşıya. Denizlerimizin kirliliğini önlemek için bazı büyükşehir belediyelerine yetkilerimizin bir bölümünü devrettik. En geniş yetkiyi Sahil Güvenlik Komutanlığına verdik" diye konuştu. Bazı alanları Özel Çevre Koruma alanı olarak belirlediklerini kaydeden Pepe, Göcek'teki arıtma tesisinin de eylülde açılacağını söyledi. Turmepa Başkanı Eşref Cerrahoğlu, Türkiye'de ilk olan bu merkezden altı tane daha kuracaklarını açıkladı. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ise derneklerinin 12 yıldır denizleri temiz tutmak çaba içinde olduğunu söyledi.