İlk 'mesaj' Oslo'dan atıldı

İlk 'mesaj' Oslo'dan atıldı
İlk 'mesaj' Oslo'dan atıldı
İlk 'SMS'in 1985 yılında Norveç'in başkenti Oslo'dan atılmasının üzerinden tam 27 yıl geçti.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi


Bundan 30 yıl önce CEPT Group’un Ar-Ge merkezinde temelleri atılan SMS’in yolculuğu devam ediyor. 3 Aralık 1992 tarihinde Vodafone’un ‘Mutlu Yıllar’ mesajı ile tüketici ile ilk kez buluşan SMS GSM şirketlerinin gelirlerinin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor. SMS GSM sektörü ile 1985 yılında Oslo’da düzenlenen bir toplantıda tanıştı.

Dünya üzerinde 3.6 milyar insana ulaşan Short Message System ilk olarak 1985 yılında Oslo’da ortaya çıktı. Kullanıcılar ile buluşması 7 yıl süren SMS’in yolculuğuna pek çok şirket eşlik etti. France Telecom’dan, Nokia ve Vodafone’a kadar alanında yetkin pek çok firma SMS teknolojisinin bu günlere gelmesine katkıda bulundu. Mobil cihaz kullanan insanların yüzde 78’inin kullandığı kısa mesaj ile 128 byte’lık text dosyaları göndermek mümkün. Son yıllarda BlackBerry’lerin önderliğinde yerini internet üzerinden konuşma programlarına bırakan SMS GSM teknolojilerine ilk kez Oslo da düzenlenen GSM zirvesinde tanıtıldı. 160 karakterlik kısa mesajlar atılmasına imkan veren SMS IDEG firmasının çalışmaları sonucunda bugünkü formuna kavuştu.

İskandinav dokunuşu
Kısa mesaj teknolojisinin dünya çapında yaygınlaşmasına en çok katkıda bulunan firmalar arasında Finlandiyalı Nokia ve Turkcell’in de ortaklarından TeliaSonera bulunuyor. Bu iki şirketin SMS’in gücünü farketmeleri de Nokia’nın uzun yıllar süren dünya liderliği sürecinin kapısını aralamış oldu. Vodafone’un Londra ’da kişsel bir bilgisayardan attığı “iyi seneler” mesajından 14 yıl sonra 2006’da yıl başı günü İngiltere ’de toplam 205 milyon adet kısa mesaj atıldı. 2010 yılının sonuna gelindiğinde ise 6.1 trilyon sms gönderilmiş oldu. Bu rakama göre 1992 yılından 2010 yılına kadar saniyede 193 bin sms atılmış bulunuyor.

bigPara.com