İlk tepki Bankalararası Kart Merkezi'nden geldi

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal, yasa taslağı konusunda, "Tasayı çok olumlu karşılıyoruz. Ancak Avrupa ile entegrasyonu zorlaştıracak düzenlemeler getirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz" diyerek şu uyarıda bulundu.

İSTANBUL - Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal, yasa taslağı konusunda, "Tasayı çok olumlu karşılıyoruz. Ancak Avrupa ile entegrasyonu zorlaştıracak düzenlemeler getirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz" diyerek şu uyarıda bulundu.

  • Taslakta yer alan ve 'kart sahibinin asgari ödeme tutarını 3 dönem üst üste veya bir yılda 4 kez ödenmeyenlerin tüm kartlarının iptal edilerek, 2 yıl kart alamaması' önerisi, her bankada farklı sonuçlar doğuracağından, söz konusu karar bankalara bırakılmalıdır.
  • Kart limitlerinin gelirlerin 3 katı ile sınırlandırılması kişilerin diğer sabit, finansal varlıklarının göz ardı edilmesine ve kredi değerliliklerinde sapmalara neden olabilir.
  • Kayıp çalıntı kartlarının bildiriminden önce yapılan harcamalarının sadece 150 YTL'sinden kart sahibinin sorumlu tutulması önerisi kötü niyetli kullanımı teşvik eder.
  • Nakit kullanımının ayrı belirtilip, faize faiz uygulanmaması çok olumlu ancak hesaplamanın sadece kalan bakiye üzerinden hesaplanması bankaların gelirini azaltacak. Bu yatırımları olumsuz etkiler.
  • Kart numarasıyla üye işyerinden telefon, elektronik ortamla yapılan işlemden doğacak anlaşmazlıklarda ispat yükü üye işyerine aittir söylemi, uluslararası kart kuruluşlarının koymuş olduğu kurallar ile çelişiyor.