İlk yerli otomotiv testi için beş yıl çalıştılar

İlk yerli otomotiv testi için beş yıl çalıştılar
İlk yerli otomotiv testi için beş yıl çalıştılar

İlk kez İstanbul?da bir fuarda tanıtılan ?Serpauto? şimdi çeşitli AB ülkelerine ihraç ediliyor. FOTOĞRAF: MEHMET KUMCAĞIZ / AA

SAMSUN - Sekiz mühendis tarafından geliştirilen ve tamamen yerli malzeme kullanılarak yapılan otomotiv test makinelerinin, AB ülkelerine ihraç edililiyor.  Samsun’da motor yenileme atölyesi bulunan ve otomotiv test makinesi yapan ekibin başkanı olan makine mühendisi Hakan Kahvecioğlu ‘Serpauto’ adını verdikleri otomotiv test makinesini geliştirerek yurtdışına satışına başladıklarını söyledi. Geliştirdikleri sistemin Ar-Ge çalışmalarının beş yıl sürdüğünü ve sistemin yapımında, kendisiyle birlikte bir uçak mühendisi, dört elektronik mühendisi ve iki bilgisayar mühendisinin görev aldığını belirten Kahvecioğlu, şunları kaydetti:
“Türkiye’de üretilen yerli ve ilk otomotiv test makinesini yaptık. Bu makine bugüne kadar Türkiye’ye Almanya, Amerika ve İtalya’dan getiriliyordu. En küçük bir makine için yaklaşık 40 bin avro ödeniyor ve ülkemizin parası dışarı gidiyordu. Yaptığımız bu makine ile hem iç talebe cevap veriyoruz hem de İngiltere, Belçika, Fransa ve Hollanda gibi AB ülkelerine ihraç ediyoruz.”
Geliştirdikleri test sistemini, önce İstanbul’da bir fuarda tanıttıklarını ve ardından da aldıkları sipariş üzerine çeşitli ülkelere ihraç ettiklerini  anlatan Kahvecioğlu, sistemin tamamen elektronik ve bilgisayar kontrollü olduğunu belirtti. Kahvecioğlu, test makinesine konulan bir aracın bütün eksikliklerinin, arızalarının ve aksayan kısımlarının belirlendiğini ifade etti. (aa)