İlk yerli savaş uçağı için çalışmalar başladı

İlk yerli savaş uçağı için çalışmalar başladı
İlk yerli savaş uçağı için çalışmalar başladı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün katılımıyla gerçekleşen Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısından sürpriz bir karar çıktı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 2020'li yıllardan sonraki muharip uçak ihtiyacının milli imkânlarla üretilmesi için ilk adım atıldı. İlk Türk savaş uçağının üretimi için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) ile sözleşme imzalanmasına karar verildi. Bakan Gönül, Türk savaş uçağının, F-4'lerin görev süresi bittikten sonra F-16 ve F-35'lerle görev yapacak bir uçak olacağını söyledi. 

" Güney Kore de savaş uçağı yapma niyetinde. Beraber de üretebiliriz ama şu anda aldığımız karar tamamen milli bir uçağın üretilmesi yönünde." diyen Gönül, Türkiye 'nin jet eğitim uçağının üretimi için de harekete geçeceğini aktardı.

Öte yandan Türk Savunma Sanayii'nin en büyük projelerinden biri olan ve uzun süredir nihayete ermesi beklenen genel maksat helikopteri ihalesinde yine sonuç çıkmadı. Bakan Gönül, fiyatların aşağı çekilmesini beklediklerini dile getirdi. Görüşmeler devam edecek. TSK 'nın ihtiyaçları da dâhil genel maksatlı 109 helikopter alımı ihalesinde Amerikan Sikorsky ve İtalyan Agusta Westland firmaları yarışıyordu. Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısından çıkan diğer kararlar ise şöyle: 

"Ay Sınıfı denizaltıların modernizasyonu için Savunma Teknolojileri ve Mühendislik şirketi ile anlaşmaya varıldı. Ayrıca turbojet motorların geliştirilmesi projesi, 600 Sınıfı Sahil Güvenlik Gemisi tedarik projesinin başlatılması ve başta tank platformları olmak üzere kara-deniz araçları için 'milli güç grubu geliştirilmesi' projesinin başlatılmasına karar verildi."

bigPara.com

  ETİKETLER:

  TSK

  ,

  Güney Kore

  ,

  Türkiye

  ,

  F-16