'İller Bankası siyasi etkiden kurtulacak'

İller Bankası Genel Müdürü Hidayet Atasoy, İller Bankası'nda sağlanacak yeniden yapılanma ile bankanın siyasi etkilerden tümüyle uzak bir yapıya kavuşacağını söyledi.

ANKARA - İller Bankası Genel Müdürü Hidayet Atasoy, İller Bankası'nda sağlanacak yeniden yapılanma ile bankanın siyasi etkilerden tümüyle uzak bir yapıya kavuşacağını söyledi. Atasoy, "Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası nasıl siyasi etkilerden uzak, bankacılık kuralları içinde faaliyet gösteriyorsa burası da öyle olacak" diye konuştu. Kurumda öngörülen yeni düzenlemenin Başbakanlık'ta bulunduğunu dile getiren Atasoy, İller Bankasının anonim şirket statüsüne kavuşacağını dile getirdi.
'Borcu keseriz'
Hidayet Atasoy'un verdiği bilgiye göre, belediyeler bankanın hissedarı olmayacak. Bu nedenle belediyeler, bütçe gelirlerinin yüzde 5'ini İller Bankası'na aktarmayacak. Bankanın sahibi Hazine olacak ve sermayesi de artık buradan sağlanacak.
Hidayet Atasoy, şunları kaydetti: "Buranın hissedarı belediyeler olduğu için doğal olarak biraz esnek olabiliyoruz, o zaman o esneklik olmayacak. Bankacılık kuralı ne ise o olacak. Bir belediye kredi alabiliyorsa alacak, alamıyorsa alamayacak." İller Bankası'nın borç tahsilatında yaşadığı sıkıntıya da değinen Atasoy, "Belediyelere genel bütçe vergi gelirlerden aktarılan para bizim elimizde. Direkt borcu keseceğiz" dedi.