İller değişik gruplarda toplanıp tüm Türkiye'ye teşvik verilecek

İller değişik gruplarda toplanıp tüm Türkiye'ye teşvik verilecek
İller değişik gruplarda toplanıp tüm Türkiye'ye teşvik verilecek

Bakan Cevdet Yılmaz, ?Teşvikin dozajı ve enstrüman sayısı en gelişmiş bölgeden, en az gelişmiş bölgeye doğru artacak? dedi. FOTOĞRAF: DHA

Devlet Bakanı Yılmaz yeni teşvik sisteminde Türkiye'nin gelişmişlik düzeyine göre 4-5 bölgeye ayrılacağını söyledi. Bu yöntemle iller farklı gruplarda toplanıp tüm ülkeye teşvik verilecek

ANKARA - Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, yeni teşvik paketinde Türkiye’nin gelişmişlik düzeyine göre dört ya da beş bölgeye ayrılacağını belirtirken, illeri değişik gruplarda toplayıp, bütün Türkiye’ye teşvik vereceklerini vurguladı. Yılmaz, hazırlık çalışmalarında son aşamaya gelinen yeni teşvik paketinin içeriğine ilişkin sorularını yanıtladı. Teşvik paketiyle ilgili Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda değerlendirmeler yapıldığını belirten Yılmaz, ayrıca bürokrasiden bugüne kadar yapılan hazırlıklara ilişkin olarak da Hazine Müsteşarlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Devlet Planlama Teşkilatı gibi ilgili kurumlardan da bilgiler alındığını söyledi. Yılmaz, bu çerçevede önümüzdeki günlerde nihai  değerlendirmenin yapılacağını kaydetti.

Dengesizlik önlenecek
Devlet Bakanı Yılmaz, teşvik paketinin yeni bir yapıda tasarlandığını ifade ederek, bunu, bölgesel ve sektörel teşviklerle büyük projeler olarak açıkladı. Teşvik paketinde, bir taraftan Türkiye’yi dünyada rekabet gücü yüksek alanlarda destekleyen bir yapı öngörülürken, diğer taraftan da bölgeler arası dengesizlikleri giderme hedefinin ortaya konduğuna dikkati çeken Yılmaz, “Teşvik sistemimiz bu her iki hedefe hizmet edecek şekilde tasarlanıyor” dedi. Pakette yer alan teşvik araçlarına da değinen Yılmaz, olaya, pakette şu kadar sayıda teşvik aracı var diye bakmamak gerektiğini vurguladı ve “Değişik enstrümanlar var, isimler çok önemli değil” diye konuştu.
Yılmaz, yeni teşvik paketinde, gümrük muafiyeti ve KDV indirimi gibi genel şeylerle arazi tahsisi teşviki bulunduğunu, paketin Kurumlar Vergisi ile ilgili indirim boyutu da olduğunu söyledi. Yılmaz, enstrümanlar ve oranların bölgelere göre değişeceğini belirtti. (aa)