İmalat sanayii temmuzda da hız kesmedi

İmalat sanayii temmuzda da hız kesmedi
İmalat sanayii temmuzda da hız kesmedi

İmalat sanayiindeki kapasite kullanım oranı kademeli olarak artmaya devam ediyor. Artış, bir önceki aya göre, 1.1 puan oldu.

Krizin etkisini atlatan imalat sanayii temmuzda da hız kesmedi. Kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı ayına göre, 7.3 puan artarak, yüzde 74.7 oldu

ANKARA - Küresel piyasalarda yaşanan krizin etkisini yavaş yavaş üzerinden atan imalat sanayiinin kapasitesi artış trendinde. İmalat sanayii genelinde kapasite kullanım oranı, temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre 7.3 puan, bir önceki aya göre ise 1.1 puan artarak yüzde 74.7 seviyesinde çıktı. Böylece kapasite kullanım oranının son sekiz aydır aralıksız artış gösterdiği belirlendi.
Merkez Bankası, temmuz ayı İmalat Sanayii Kapasite Kullanım oranlarını dün kamuoyuna açıkladı. İstatistiki çalışma için 2 bin 328 işyerine ‘İktisadi Yönelim Anketi’ formu gönderildi.
Yapılan istatistiki araştırmaya  bin 930 iş yeri katılırken, bu katılımcıların verdiği yanıtlara göre sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, 2009 yılının temmuz ayına göre 7.3 puan, bir önceki aya göre ise 1.1 puan artarak yüzde 74.7 seviyesine çıktı. 

Yatırım malları başta
Bu yılın başından itibaren imalat sanayinde ocakta 67.8 olan kapasite kullanım oranı şubat ayında değişiklik göstermezken, martta yüzde 67.9 olarak gerçekleşen kapasite kullanımı, nisanda yüzde 72.2, mayısta 73.4, haziran ayında ise yüzde 73.6 seviyesine yükselmişti.
Kapasite kullanım oranlarında bir önceki aya göre bütün mal gruplarında artış gözlenirken, en fazla yatırım mallarında yükselişin olması dikkat çekti.
Buna göre, temmuz ayında en yüksek artış 1.8 puanla yüzde 70’e ulaşan yatırım mallarında yaşandı. Yatırım mallarını 1.1 puan artışla dayanıksız tüketim malları, 1 puan artışla tüketim malları, 0.9 puan artışla ara mallar, 0.8 puan artışla dayanıklı tüketim malları takip etti.
Gıda ve içeceklerde ise 0.7 puanlık artış yaşandığı belirlendi. Geçen yılın aynı dönemine göre ise en yüksek artış 9.1 ile ara malları grubunda yaşandı. Yatırım mallarında kapasite oranı 8.5 puan, dayanıklı tüketim mallarında 4.5 puan, tüketim malları ve dayanıksız tüketim mallarında 4.2 puanlık artış olduğu belirlenirken, gıda ve içecekler grubunda yaşanan artış ise 0.3 puan oldu.

Güven 1 puan arttı
Bu arada Merkez Bankası Reel Kesim Güven Endeksi, temmuzda, bir önceki aya göre 1 puan artarak 112.7 puan seviyesinde gerçekleşti. Anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat eğilimi, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut mamul mal stok miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki toplam istihdam beklentisi ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler endekse azalış yönünde yansıdı.
Gelecek üç aydaki toplam istihdam beklentisi ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etki etti.
Endeksin temmuz ayında reel kesimin güven endeksi geçen yılın aynı dönemine göre 12.6 puan artarken, mevcut mamul mal stok miktarı 9.5 puan azalış gösterdi. Genel gidişatın geçen yıla göre 11.8 puan arttığı belirlenirken, sabit sermaye yatırım harcaması 37.4 puan artış gösterdi. Mevcut toplam sipariş miktarı 21.9 puan yükselirken, gelecek üç ay toplam istihdamın ise 14.1 puan arttığı belirlendi. (Radikal)