'İmar çalışması başlayacak'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, dün Hesap Uzmanları Kurulu'nun
61. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen panelden çıkarken imarsız Hazine arazilerinin imara alınmasına yönelik çalışma başlatılacağını söyledi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, dün Hesap Uzmanları Kurulu'nun
61. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen panelden çıkarken imarsız Hazine arazilerinin imara alınmasına yönelik çalışma başlatılacağını söyledi. Unakıtan, gazetecilerin "imarsız Hazine arazilerinin satışının durdurulmasına ilişkin" sorularını yanıtladı. Bu arazilerin düşük fiyatla satın alındığını, daha sonra imar çıkartılarak Hazine'nin kayba uğratıldığını ifade eden Unakıtan, "Bunu önlemek için bu kararı aldık. Yoksa tüm satışları durdurmak maksadıyla değil" dedi.
Unakıtan defterdarlıklara belediyelerle ortak imar çalışması yürütmeleri için talimat verildiğini belirtti. Bu olayların daha çok büyük şehirler ve gelişme gösteren bölgelerde gözlendiğini ifade ederek, "O bakımdan o bölgelere daha fazla yoğunlaştık" dedi.
Sağlıkta tasarruf
"IMF'nin sağlık harcamalarına yönelik tasarruf uyarısı üzerine, Sağlık Bakanlığı'nın tüm raporlu hastalardan kolesterol değerlerini laboratuvar testiyle ispat etmesini istediği" yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Unakıtan, alınan her kararı IMF ile bağdaştırmamak gerektiğine işaret ederek, sağlık harcamalarında tasarruf yapılmasına yönelik bir süreç bulunduğunu ve uygulamaların bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.