'İmar' vergi borcunda lider

Tasfiye edilen Türkiye İmar Bankası, Türkiye genelindeki vergi borçluları listesine de damgasını vurdu. İlk 100'de 61 şube ile temsil edilen İmar Bankası'nın, ülke genelindeki toplam vergi borcunun da yüzde 74'üne sahip olduğu belirlendi.

ANKARA - Tasfiye edilen Türkiye İmar Bankası, Türkiye genelindeki vergi borçluları listesine de damgasını vurdu. İlk 100'de 61 şube ile temsil edilen İmar Bankası'nın, ülke genelindeki toplam vergi borcunun da yüzde 74'üne sahip olduğu belirlendi.
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan ve 30 Haziran 2005 tarihi itibarıyla ülke genelinde ödenmemiş olan ve toplam miktarı 600 bin YTL'yi aşan vergi ve cezalara ilişkin borçlular listesinde, 3 bin 163 kişi ve kuruluş yer aldı.
6.9 milyar YTL borç var
Söz konusu kuruluşların devlete milyarlarca lira vergi borcu olduğu anlaşılırken, en fazla vergi borcu bulunan ilk 100 kuruluşun 61'inin de İmar Bankası şubelerinden oluştuğu ortaya çıktı.
Türkiye'nin en fazla vergi borcu olan ilk altı kuruluşunun tümü İmar Bankası şubelerinden meydana gelirken, söz konusu bankanın ilk 15'te de toplam 13 şubesi yer aldı. Türkiye'de ilk 100'deki vergi borçlularının toplam borcu 6 milyar 967 milyon 720 bin 545 YTL hesaplandı.
Listedeki diğer isimler
Bunun yüzde 74.01'ini meydana getiren 5 milyar 156 milyon 887 bin 941 YTL'lik borcun da İmar Bankası şubelerine ait olduğu tespit edildi. İlk 100 kişilik listede Uncular Besin, Turcan Petrol, Tuta Petrolcülük A.Ş, Orhan Aslıtürk, Muhammet Ciğer, Jetpa Holding, Vinsan Veziroğlu, Epaş Ayakkabı, Uludağ Tekstil Giyim ve Konfeksiyon San. Dış. Tic. A.Ş, Yapı ve Ticaret A.Ş, Satel Sabah Tev. ProdüksiyonŞ, Forteks, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü, Sabah Yayıncılık A.Ş, Star Televizyon Hiz. gibi kişi ve kuruluşlar da bulunuyor.