'İmar'cılara 22 yıl hapis

İmar Bankası'nın trilyonlarca YTL zarara uğratılmasıyla ilgili davada karar çıktı. Mahkemeheyeti,Bahattin Uzan'ın da aralarında olduğu beş yöneticiyi 15 ile 22 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı.

İSTANBUL - İmar Bankası'nın trilyonlarca YTL zarara uğratılmasıyla ilgili davada karar çıktı. Mahkemeheyeti,Bahattin Uzan'ın da aralarında olduğu beş yöneticiyi 15 ile 22 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı. Sanıklar bankanın zararını ödemeye de mahkûm edildi. Kemal, Yavuz ve Hakan Uzan'ın dosyası ayrılırken, Bahattin Uzan 500 bin YTL kefaletle tahliyesine karar verildi. Bahattin Uzan, kefalete yüksek olduğu gerekçesiyle bir üst mahkemede itiraz ettiği ve ödeme yapmadığı için geceyi cezaevinde geçirdi. Mahkeme, bankadaki yolsuzluğun Türk bankacılık tarihinin en büyük, dünya tarihinin ise sayılı yolsuzluklarından olduğunu vurguladı.
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma önceki gün 15.30'da başladı ve gece yarısından sonra sonuçlandı. Duruşmada taraf avukatları altı saat boyunca esas hakkındaki görüşlerini açıkladı. Avukatlardan sonra sanıklar son savunmaları için söz aldı. Sanık Hilmi Başaran, söz konusu muhasebe işlemlerinin Kemal Uzan'ın talimatları doğrultusunda bir süre önce yaşamını yitiren Sadık Karagöz tarafından yapıldığını öne sürdü.
Para örgüt başına gitti
Bahattin Uzan ise savunmasında "En dramatik sanık benim, çünkü Uzan soyadını taşıyorum. Adil karar vereceğinize inanıyorum. Suçsuzum, beraatımı ve tahliyemi istiyorum" diye konuştu.
Savunmaların ardından 1.5 saatlik ara veren mahkeme, gece yarısından sonra saat 01.20'de kararını açıkladı. Mahkeme, İmar Bankası'nda 'halktan toplanan mevduat, açığa satılan Hazine bonosu ve mevduat sahiplerinden alınan vergi parasıyla Türk bankacılık tarihinin en büyük ve dünya bankacılık tarihinde ise sayılı hileli, aldatıcı, gizli ve organize yöntemlerle yolsuzluk yapıldığını, 8 milyar 498 milyon 904 bin 566 YTL'nin iç edilerek bankanın hâkim ortağı ve suç örgütünün başı olan Kemal Uzan ile firmalarına aktarıldığını vurguladı.
Kararda, sanıklar Hilmi Başaran, Bahattin Uzan, Mustafa Akar, Yeşim Öztürk ve Tacettin Pak'ın da şirketteki konumlarını kullanarak katı bir disiplin ve hiyerarşiye sahip Uzan'ın kurduğu suç örgütüne katıldığı anlatıldı.
Sanıklar Hilmi Başaran, Bahattin Uzan, Mustafa Akar, Yeşim Öztürk ve Tacettin Pak öncelikle 'suç örgütüne üye olmak'tan 1 yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırıldı. Genel müdür Hilmi Başaran ayrıca 'talimatlara aykırı davranmak'tan 3 yıl 4 ay hapis ve 2 milyar 732 milyon 355 bin 166 YTL para, ayrıca 'ihtilasen ve zincirleme zimmet' suçundan da 17 yıl 6 ay hapis ve 21 milyar 247 milyon 261 bin 415 YTL para cezasına mahkûm edildi. Başaran böylece üç ayrı suçtan toplam 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış oldu. Merkez Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı olan Bahattin Uzan ile genel müdürü Mustafa Akar 'ihtilasen ve zincirleme zimmet' suçundan 15 yıl 6 ay 20'şer gün hapis ve 19 milyar 426 milyon 377 bin 822 YTL, bankanın mali kontrol müdürü Yeşim Öztürk 14 yıl 7 ay hapis ve 19 milyar 426 milyon 377 bin 822 YTL, genel müdür yardımcısı Tacettin Pak da 13 yıl 5 ay 10 gün hapis ve 1 milyar 820 milyon 883 bin 587 YTL para cezası aldı.
2.2 milyar YTL ödeyecek
Mahkeme heyeti, bankada oluşan zarardan bugüne kadar tahsil edilen miktar çıkarıldığında ortaya çıkan 2 milyar 974 milyon 312 bin 65 YTL banka zararından Hilmi Başaran'ın sorumlu olduğu, Uzan, Akar ve Öztürk'ün sorumlu oldukları miktarın ise 2 milyar 245 milyon 958 bin 628 YTL olduğunu ifade ederek, bu miktarların sanıklara ödettirilmesine hükmetti. Kemal, Yavuz ve Murat Hakan Uzan'ın 'kırmızı bülten'le aranmalarına rağmen yakalanmadıklarını belirten mahkeme heyeti, sanıkların dosyasını ayırdı. Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamalardan beraat etti. Bahattin Uzan'ın yaşlılığı, sağlık durumu ve verilen ceza göz önüne alınarak 500 bin YTL kefalet karşılığında tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, Pak ile Öztürk'ü de tahliye etti. Başaran ve Akar'ın tutukluluğunun ise devamına karar verildi. Üye hâkim Sevil Tosun, sanıklar Erol Hürbaş, Yaşar Avni Güral, Birol Çilingir, Gürol Demirkol ve Çiğdem Karakoç'un beraatlarına ve üç tutuklu sanığın tahliyesine karar verilmesine muhalif kaldı. İddianamede 25 sanık 'nitelikli zimmet, dolandırıcılık ile off-shore hesaplardan mevduat kaydırarak BDDK'nın ikazlarına uymamak, cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve Bankalar Kanunu'na muhalefet' suçlarından iki yıl hapis ve 145 bin 24 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyordu.