İmarzede'ye ödeme müjdesi var

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İmarbank'ta Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) geçmeden önceki son bir ayda off-shore hesaplarından mevduata dönüş yapanlara...

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İmarbank'ta Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) geçmeden önceki son bir ayda off-shore hesaplarından mevduata dönüş yapanlara, anapara ve faizleriyle birlikte toplam 543 milyon 605 bin 747 YTL ödeme yapılacağını açıkladı.
Söz konusu düzenlemeye konu olan İmarbank'ın yönetim ve denetimi, 4 Temmuz 2003 tarihinde TMSF'ye geçerken, o tarihten bu yana off-shore'dan mevduata dönenlerin hesaplarında sorun yaşanıyordu. Abdüllatif Şener, dün düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin kararname taslağında imzaların tamamlanmak üzere olduğunu, Resmi Gazete'de yayımlanması ardından TMSF'nin ödemelere başlayacağını söyledi. Şener, el konulduğu dönemde İmarbank'ta son bir ayda devlet iç borçlanma senetlerinden mevduata geçenlere mevcut mevduat sahipleri olmak üzere, 388 bin 327 mudiye toplam 8 milyar 79 milyon 479 bin YTL kaynak aktarıldığını belirtti.
'KDV indirimi yok'
Şener, açıklamaların ardından güncel konulara ilişkin soruları da yanıtlardı. Turizm sektöründe KDV indirimine gidileceğine yönelik açıklamaların hatırlatılması üzerine Şener, şu an herhangi bir alanda KDV indirimiyle ilgili çalışma olmadığını vurguladı.
Bazı bakanların, zaman zaman alanlarıyla ilgili açıklamalarda bulunduğunu belirten Şener, bu tür düzenlemelerin bütçe yapılırken ele alınabileceğini ifade etti.
Bakan Şener, bu açıklamaların yeni bütçe döneminde ele alınarak, değerlendirilebilecek konular olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Bütçe disiplini sayesinde faiz dışı fazlanın vergi performansını etkilediğini vurgulayan Şener, 2006'da faiz dışı fazlanın yüzde 6.5'i aşma ihtimali bulunduğunu aktardı. Şener, gazetecilerin 'kaç olur' olur sorusuna, "En az yüzde 6.5 olacak" yanıtını verdi.
Borsa spekülatörleriyle ilgili yürütülen geniş çaplı operasyonu da değerlendiren Şener, bunun kuralların iyi işlediğinin bir göstergesi olduğunu belirterek, "Bu kararlılığın ortaya çıkmasını güven artırıcı bir durum olarak değerlendirmek gerekir" dedi.
'Revizyon yapmıyoruz'
Ekonomik hedeflerde revizyonun olup olmadığına yönelik bir soru üzerine Şener, "Şu an revizyon ve benzeri birtakım değerlendirmeler yok. Biz programı kararlılıkla uygulamaya devam ediyoruz" diye konuştu. Piyasalardaki dalgalanmaları da değerlendiren Şener, önemli olan unsurun uygulanan program olduğuna işaret etti. Şener, bunun sağlıklı şekilde yürütüldüğünü, dış etkili sermaye hareketlerinin zaman zaman olabileceğini söyledi. Şener, 2002'den beri borsada iniş-çıkışlar olduğuna vurgu yaparken, "Bu durumu da doğal karşılamalı" dedi.