İmarzedeye son dakika sürprizi

TMSF'ye devredilen İmar Bankası'nda mevduatlarını off-shore hesaplarda tuttukları için Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) ödeme yapılmayan ancak daha sonra bu kapsama alınan off-shore'zedeler şimdi de vergi sürprizi ile karşı karşıya.

ANKARA - TMSF'ye devredilen İmar Bankası'nda mevduatlarını off-shore hesaplarda tuttukları için Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) ödeme yapılmayan ancak daha sonra bu kapsama alınan off-shore'zedeler şimdi de vergi sürprizi ile karşı karşıya.
Maliye, off-shore hesaplardan elde ettikleri gelirin vergisini ödeyen 3 bin 589 mudiye ödeme yapılabileceğini, 6 bin 171 mudinin ise önce vergi yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini duyurdu. 300'ü aşan mudiyle ilgili ise vergi incelemesi sonuçlandırılmadığı için ödeme yapılamıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan (GİB) yapılan açıklamada, İdare'nin Ziraat Bankası ile işbirliği yaparak kararname kapsamında ödeme yapılacak kişilerin tespit edildiği ve vergi dairelerinin bilgisayar sistemlerine aktarıldığı belirtildi. Bu çalışmada, 3 bin 589 hesap sahibinin vergi uygulamaları bakımından sorunu olmadığı, başvuruları üzerine talep ettikleri belgelerin ilgili vergi dairelerince verileceği belirlendi.
İmarbank'ın 6 bin 171 hesap sahibiyse paralarını alabilmeleri için öncelikle offshore'dan elde ettikleri faiz gelirlerini beyan ederek, vergisini ödemesi gerekiyor. Vergi borçlarının mudilerin Ziraat Bankası'ndaki hesaplarından ödemelerine olanak sağlandı.
300 kişi inceleniyor
Banka tarafından yapılan tahsilat vergi dairesi kayıtlarına üç gün içinde aktarılacak ve müteakiben kendilerine vergi ilişiği olmadığına ilişkin belge verilecek.
Off-shore'zedelerin bir kısmıyla ilgili vergi incelemesiyse sürüyor. Yapılan açıklamada, bu gruptaki hesap sahiplerine incelemelerin tamamlanmadığı ödeme yapılmayacağı ifade edildi. Bu gruptakilerin incelemelerinin hızla tamamlanabilmesi için hesap uzmanlarının bu alana yönlendirildiği belirtildi. Açıklamada, "Vergi ilişiğiyle ilgili başvuruda bulunmamış hesap sahiplerinin ilgili vergi dairelerine başvurmaları, daha önce başvuranların ise haklarında yapılacak işlemi öğrenmeleri için başvurularını yaptıkları vergi daireleriyle irtibata geçmeleri gerekmektedir" denildi.