Merkez'de vekil Başçı: Başkan bugün belli oluyor

Başbakan Erdoğan, "Ali bey (Babacan) Köşk'e çıktığında, Merkez Bankası Başkanı'nı herkes öğrenecek" dedi. Babacan, Sezer'le bugün bir araya geliyor. Başkanlığa vekâleten, başkan yardımcısı Erdem Başçı getirildi.

ANKARA - Süreyya Serdengeçti'nin beş yıllık görev süresini tamamlayarak emekliye ayrılmasının ardından, Merkez Bankası İdare Meclisi bu koltuğa vekâleten Başkan Yardımcısı Erdem Başçı'nın getirilmesini kararlaştırdı.
Merkez Bankası İdare Meclisi, Serdengeçti'nin resmen görevinin sona erdiği saat 17.30'da toplandı. Meclis, hükümetin Merkez Bankası Başkanlığı'na atama yapmaması nedeniyle görevdeki üç başkan yardımcısı arasından başkanlığa vekâlet edecek ismi belirledi. 1.5 saati aşan toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
"14 Mart 2006 Salı günü toplanan banka meclisi, 14 Mart 2006 günü mesai saati bitiminde görev süresi dolan Başkan Süreyya Serdengeçti yerine, Merkez Bankası Başkanlığı görevini ifa etmek ve yetkilerini kullanmak üzere vekâleten, halen başkan yardımcılığı görevini sürdürmekte olan Başçı'nın seçilmesini kararlaştırmıştır."
Devlet Bakanı Ali Babacan'ın Merkez Bankası Başkanlığı'na atanacak ismi bugün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunacağı açıklanmıştı. Banka meclisinin yapacağı vekâleten atama Merkez Bankası tarihindeki de en kısa süre vekâlet dönemi olacak. Banka meclisinin vekâlet görevini, en kıdemli başkan yardımcısı Şükrü Binay yerine Erdem Başçı'yı belirlemesi, başkanlık görevine de Başçı'nın atanacağı şeklinde yorumlandı.
Sezer'e tek isim sunulacak
Başbakan R. Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası (MB) Başkanlığı'na atanacak kişiyle ilgili olarak, "Ali bey (Babacan) Köşk'e çıktığında MB Başkanı'nı herkes öğrenecek" dedi. Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısından ayrılırken, gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine, atanacak kişinin ismini şimdi söylemesinin mümkün olmadığını belirtti. Erdoğan ayrıca Ali Babacan'ın Köşk'e Merkez Bankası Başkanlığı için tek adayın ismini götüreceğini de söyledi. Babacan'ın Cumhurbaşkanı ile saat 15.30'da görüşeceği öğrenildi.
Süreyya Serdengeçti personele veda etti
Süreyya Serdengeçti'nin Merkez Bankası Başkanlığı görevi sona ererken, bankadaki 26 yıllık dönemi de emekliliğiyle birlikte kapandı. Son gününü banka personeliyle vedalaşmaya ayıran Serdengeçti, Merkez Bankası çalışanlarına "Kurumca kazandığımız itibar ve güven sizin ellerinizde" mesajı verdi, yeni başkana destek verilmesini istedi.
Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, 5 yıllık görev süresinin son gününü personelle vedalaşmaya ayırdı, basınla bir araya gelmemeye de özen gösterdi. Sabah saatlerinde banka toplantı salonunda düzenlenen toplantı sonrası alkışlarla uğurlanan Serdengeçti, birimleri ziyaret ederek personelle tek tek vedalaştı. Banka meclisi üyeleriyle öğlen yemek yedi. Akşam da personel tarafından verilen veda resepsiyonuna katıldı. Bu toplantıların tamamı basına kapalı olarak yapıldı. Serdengeçti, banka personeline hitaben internet sitesinde yayımlanan veda mesajında, eski "Merkez Bankası Başkanı unvanını" aldığına vurgu yaparak, 5 yıllık süreçteki kilometre taşlarına dikkat çekti, personele öğütler verdi.
Mühendis kökenli iktisatçı
Merkez Bankası Başkanlığı'na vekâleten atanan Erdem Başçı 1966'da Ankara'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini TED Ankara Koleji'nde 1983'te tamamlayan Başçı, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden 1987'de yüksek şeref derecesiyle mezun oldu. Bilkent Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisans Programı'nı 1989'da birincilikle bitiren Başçı, Bilkent Üniversitesi'nden iktisat dalında yüksek lisans (1990) ile ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi'nden iktisat mastırı (1993) derecelerini aldıktan sonra, Bilkent Üniversitesi'nden iktisat doktoru (1995) oldu. 2003'e kadar Bilkent'te öğretim üyesi olarak çalışan Başçı, 9 Ekim 2003'te Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na atandı. Doçent olan Başçı'nın ders verdiği konular arasında, 'Para İktisadı, Finansal İktisat, Makro İktisat ve Matematiksel İktisat' yer aldı.
Erdem Başçı'nın katıldığı toplantı ya da seminerlerde üzerinde en çok durduğu konu her zaman cari açık oldu. Başçı, Türkiye'de ise açığın portföy yatırımları ile finanse edildiğini belirtmişti. Erdem Başçı'nın geçen yıl Amerika'da katıldığı uluslararası bir toplantıda bir fon yöneticisinin 'Artan cari açığa karşı politika tercihiniz ne olacak?' sorusuna tek kelimeyle yanıtı; 'vergi' şeklinde olmuştu. Erdem Başçı'nın 'vergi' önerisiyle kısa vadeli fon girişlerinden elde edilen kazançların ayrı bir şekilde vergilendirilmesi anlaşılıyor.