IMF 2010 büyüme tahminini yukarı çekti

IMF 2010 büyüme tahminini yukarı çekti
IMF 2010 büyüme tahminini yukarı çekti

Lipsky: Gelişmekte olan ülkelere sermaye akışı başladı. FOTOğRAF: EVRİM AYDIN / AA

IMF Başkanı John Lipsky dünya ekonomilerinde toparlanma yaşanabileceği sinyali verip, 'Ancak zayıf dış talep ve finansal daralma bir süre daha sıkıntı yaratmayı sürdürecek' uyarısında bulundu

PARİS - Uluslararası Para Fonu (IMF) dünya ekonomisine ilişkin iyimser tahminlerde bulunup 2010 yılı ekonomik büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize edebileceklerini açıkladı.
Paris Kulübü ve Uluslararası Finans Enstitüsü (Institute for International Finance) tarafından Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen konferansta konuşan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı John Lipsky global ekonomilerin durumu ve önümüzdeki dönem yaşanabilecek olası gelişmelerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

 Sorunlar devam ediyor
“Dünya ekonomisi için 2010 yılı ekonomik büyüme tahminlerimizi yukarı yönlü olarak revize edebiliriz.
Ancak global anlamda bakıldığında zayıf dış talep ve finansal sıkıntılar gelişmekte olan ülke piyasaları için bir süre daha sorun yaratmaya sürdürebilir. Gelişmekte olan ülkeler için bu risk halen sürüyor.
IMF olarak yaptığımız çalışmalar sonucu üretimi en çok azalacak olan bölgelerin Orta, Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu olma ihtimalinin çok kuvvetli olduğunu görüyoruz.”
IMF Başkanı John Lipsky konuşmasında son dönemde Türkiye’nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelecek sermaye akışında toparlanma olabileceğine dair öncü işaretler görüldüğünün de altını çizdi. (Reuters)