IMF 2015 küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 3.5'e indirdi

IMF 2015 küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 3.5'e indirdi
IMF 2015 küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 3.5'e indirdi

IMF Ekonomi Danışmanı ve Araştırma Direktörü Olivier Blanchard

IMF 2015 yılı küresel ekonomik büyüme tahminini, petrol fiyatlarındaki düşüşe karşın, yüzde 0.3 aşağıya çekerek yüzde 3.5 düzeyine indirdi.

İSTANBULUluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm raporu güncellemesinde, "Küresel büyümeye net pozitif katkısı olan petrol fiyatlarındaki keskin düşüşe karşın, tüm bölgelerdeki zayıflıkların etkisiyle, dünya ekonomik görünümü hâlâ bastırılmış durumda" denildi.

"Petrol fiyatlarındaki düşüş, küresel büyümedeki riskleri biraz dengeledi" denilen raporda, 2014 yılında yüzde 3.3 büyüdüğü tahmin edilen küresel ekonominin, 2015-2016'de ılımlı bir artışla, 2015 yılında yüzde 3.5 ve 2016 yılında da yüzde 3.7 büyüyeceği öngörüldü ve her iki yılda da yüzde 0.3'lük aşağı yönlü güncelleme yapıldığı belirtildi.

Önceki raporun açıklandığı Ekim ayından bu yana, farklı ülkeleri farklı şekilde etkileyen son gelişmelerin küresel ekonomiyi farklı şekil verdiğine işaret edilen IMF raporunda, "Düşen petrol fiyatları ile euro ve yendeki değer kayıpları gibi büyümeyi deztekleyen yeni faktörler, krizin devam eden olumsuz mirası ve birçok ülkedeki düşük büyüme potansiyelleri gibi inatçı negatif etkiler nedeniyle daha çok dengeleyici olabildiler" değerlendirmesi yapıldı.

IMF Ekonomi Danışmanı ve Araştırma Direktörü Olivier Blanchard, rapor güncellemesine ilişkin değerlendirmesinde, "Çapraz akıntılar, ülkeler bazında, ortaya karmaşık bir resim koyuyorlar" dedi ve ekledi:

"Bu, petrol ithalatçısı ülkeler için iyi haber, ihracatçıları için kötü haber demektir. Emtia ithalatçıları için iyi haber, ihracatçıları için kötü haber demektir. Krizin yaralarını sarmaya çalışan ülkeler için mücadelenin devamı, diğerleri için böyle değil demektir. Euro ve yene daha çok bağlı olan ülkeler için iyi haber, dolara bağlı olan ülkeler için ise kötü haber demektir."

(DHA)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ekonomi

  ,

  Dünya

  ,

  Euro

  ,

  İstanbul

  ,

  haber

  ,

  Resim

  ,

  Para

  ,

  petrol

  ,

  rapor

  ,

  2015