IMF 4 Nisan'da Ankara'da

Hükümetin aralık ayında mutabakata vardığı 3 yıllık yeni stand-by için beklenen adım atıldı. Devlet Bakanı Ali Babacan, niyet mektubu taslağını güncellemek için IMF'yi Türkiye'ye çağırdı.

ANKARA - Hükümetin aralık ayında mutabakata vardığı 3 yıllık yeni stand-by için beklenen adım atıldı. Devlet Bakanı Ali Babacan, niyet mektubu taslağını güncellemek için IMF'yi Türkiye'ye çağırdı. Heyet 4 Nisan'da görüşmelere başlayacak.
Hazine'den yapılan yazılı açıklamada, "Aralık ayından bugüne özellikle bankacılık, sosyal güvenlik ve gelir idaresinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemelerde önemli ilerlemeler kaydedildi. Bakan Ali Babacan, bu gelişmeler ışığında niyet mektubu taslağını güncelleştirmek için IMF heyetini ülkemize davet etti" denildi.
Hükümetin uygulamaya koyacağı 3 yıllık yeni ekonomik programa 10 milyar dolarlık mali destek sağlayacak stand-by düzenlemesinde, 14 Aralık'ta IMF ile varılan mutabakata karşın bugüne kadar Türkiye'nin üç önkoşulu yerine getirmemesi nedeniyle imza aşamasına gelinememişti.
Bu arada IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, heyette IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam'ın yanı sıra halefi olarak belirlenen Lorenzo Giorgianni'nin de bulunacağını, heyetin ise bir hafta kadar Türkiye'de kalacağını açıkladı.