IMF Ankara mesaisinde

Sosyal Güvenlik Reformu'nun yasalaşma sürecindeki gecikme nedeniyle mayıs ayına kayan üçüncü gözden geçirme görüşmeleri için Türkiye'ye gelen IMF heyeti, İstanbul'da iş dünyası banka ve finans kesimiyle temaslarının ardından bugün iki haftalık mesaisine Ankara'da başlıyor.

ANKARA - Sosyal Güvenlik Reformu'nun yasalaşma sürecindeki gecikme nedeniyle mayıs ayına kayan üçüncü gözden geçirme görüşmeleri için Türkiye'ye gelen IMF heyeti, İstanbul'da iş dünyası banka ve finans kesimiyle temaslarının ardından bugün iki haftalık mesaisine Ankara'da başlıyor. IMF heyetinin merceğinde ise hem yeni atama hem de petrol fiyatlarının enflasyon hedefinde yaratabileceği risk nedeniyle Merkez Bankası bulunacak.
Türkiye'nin IMF'ye verdiği niyet mektubu paralelinde şubat sonu ile mart başına denk gelen bir tarihte yapılması planlanan üçüncü gözden geçirme çalışmaları, sosyal güvenlik reformunun yasalaşma sürecindeki gecikme nedeniyle öngörülen zamanda yapılamamıştı. Gözden geçirmedeki gecikmenin daha da uzamaması için mart sonunda IMF'den bir teknik heyet Türkiye'ye gelerek ön çalışmaları tamamlamıştı.
İlk adres Hazine
Hafta sonunda İstanbul'da çeşitli görüşmeler yapan IMF heyetinin, bu sabah İstanbul'da ekonomideki durum değerlendirmesinin yapılacağı son özel sektör toplantısının ardından öğleden sonra Ankara'ya gelmesi bekleniyor. Çalışmalarına Hazine'de başlayacak heyetin, ilgili Devlet Bakanı Ali Babacan ile görüşmesinin Bakanlar Kurulu toplantısı nedeniyle sarkabileceği belirtildi.
Merkez, IMF merceğinde
Merkez Bankası Başkanı olarak atandıktan sonra IMF ile ilk kez Washington'daki bahar toplantıları sırasında tanışan Durmuş Yılmaz, Ankara'daki IMF heyeti temaslarının da odağında yer alacak. IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki heyet, Yılmaz ile birlikte ilk kez geniş kapsamlı görüşmelerde bir araya gelecek. Bu görüşmeler, Yılmaz'ın başkanlığa yeni atanmasının yanı sıra petrol fiyatları başta olmaz üzere uluslararası piyasaların Türkiye'ye etkisi, enflasyon hedefini zorlayacak riskler nedeniyle de önem taşıyor.
Unakıtan terleyecek
İlk iki gözden geçirmenin, yapısal reform taahhütlerini yerine getiremeyen ve IMF'nin esnek tutumu nedeniyle 1.7 milyar dolarlık krediye onay alabilen hükümet, üçüncü gözden geçirmenin tamamlanabilmesinin koşulları arasında yer alan sosyal güvenlik reformunu yasalaştırdı.
Ancak, bu reformun bir parçası olan sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında birleştirilmesini öngören yasa, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edildi. Komisyonda görüşmeleri tamamlanan ve Sezer'in dikkat çektiği hususlar gözetilerek yeniden düzenlenen yasa, bu hafta Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak. Üçüncü gözden geçirmenin koşulları arasında yer alan vergi düzenlemelerinin ise bir kısmı yasalaştırılabildi.
Hükümet, gelir vergisinde, vergi dilimlerinin birleştirilmesi ile ilgili düzenlemeyi kabul etti. Ayrıca, Maliye Bakanlığı bünyesinde gelir politikası genel müdürlüğü oluşturuldu ve ataması da yapıldı. Ancak, kurumlar vergisi oranını yüzde 30'dan 20'ye indirmeyi öngören ve piyasaların yakından izlediği yasa tasarısı henüz Meclis'ten geçirilemedi. Ayrıca, IMF'nin yakından izlediği kayıt dışı ekonominin kayda alınması çalışmalarının istenilen hızda ilerlememesi Maliye'yi zorlayacak konular arasında yer alıyor.
IMF heyetinin 18 Mayıs tarihinde tamamlaması beklenen çalışmalar sonrasında, üçüncü gözden geçirmenin tamamlanması için IMF yönetimine öneride bulunması ve icra direktörleri kuruluna gönderilecek niyet mektubu çerçevesinde, 833 milyon dolarlık üçüncü dilim kredisinin serbest bırakılması bekleniyor.