'IMF anlaşması 28 Eylül'e kalmaz'

'IMF anlaşması 28 Eylül'e kalmaz'
'IMF anlaşması 28 Eylül'e kalmaz'

Üç gün süren G8 Zirvesi, Başbakan Erdoğan ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi?nin (ortada) katıldığı oturumla sona erdi. FOTOĞRAF: AFP

Başbakan Erdoğan, IMF Başkanı'na 'Anlaşmayı iki ay içinde netleştirirsek memnun oluruz' dedik. Olumlu karşıladılar' dedi

L’AQUILA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn ile yaptığı görüşmede, IMF ile yürütülen çalışmaların 28 Eylül sonrasına kalmaması yönündeki isteklerini aktardığını söyledi.
G8 Zirvesi için gittiği İtalya’da bir basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, G8 Zirvesi’nin son gününde temaslarının ardından açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. IMF Başkanı ile yaptığı görüşmeye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığını ifade eden Erdoğan, bir gazetecinin IMF ile görüşmelerin ne aşamada olduğunu sorması üzerine şunları söyledi:
“Kendilerine özellikle genel çerçeve noktasında ‘Bu çalışmayı süratle, gerek mali disiplin, gerekse yapısal  değişiklikler noktasında bu ay ya da önümüzdeki ay içerisinde bir neticeye kavuşturursak biz de bundan memnun oluruz’ dedik. Çünkü 28 Eylül’de Türkiye’de IMF’nin uluslararası toplantısı yapılacak. Anlaşmanın bu toplantı sonrasına kalmasını istemediğimizi belirttik. Kendileri de bundan memnuniyetlerini ifade ettiler. Ali bey (Babacan) başkanlığında bu  çalışmayı bu ay ya da önümüzdeki ay içerisinde yoğun bir şekilde sürdürecekler. Temenni ederim ki, neticeye varırız.” 

Obama: Ekonomide tam iyileşme uzak 

ABD Başkanı Barack Obama da, dünyanın ekonomik çöküşün önüne geçtiğini, ancak tam iyileşmenin hâlâ uzak olduğunu belirtti. Obama, dünya liderlerinin, ekonomi, çevre ve küresel güvenlik meseleleriyle ilgili olarak önemli önlemler aldığını söyledi. Obama, ekonomik büyüme ve mali düzenleme sistemlerinin yeniden tesisi için çalışmaya devam edilmesinin gerekliliği konusunda uzlaşma sağlandığını da ifade etti. ABD Başkanı, ancak liderlerin, aralarında küresel ısınmanın da bulunduğu her konuda mutabık kalamadığını ifade ederek, “Her sorunumuzu çözemedik” dedi. Liderlerin, İran’daki cumhurbaşkanı seçimiyle bağlantılı olaylara ilişkin ciddi endişelerinin geçmediğini de belirten Obama, liderlerin İran’la ilgili tutumunu eylül ayında yapılacak G8 Zirvesi’nde yeniden değerlendireceğini söyledi. Obama, liderlerin, İran’ın dünyada ‘hak ettiği yeri’ alabilmesi için, Tahran yönetiminin uluslararası standartlara bağlı olması ve sorumlu davranmak konusunda net olduğunu da kaydetti. (aa)