IMF artan sağlık harcaması için uyardı

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ekonomik programının gözden geçirilmesinde ağırlıklı olarak kamu maliyesi üzerinde durulurken, ekonomi yetkililerinden alınan bilgiye göre IMF...

ANKARA - Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ekonomik programının gözden geçirilmesinde ağırlıklı olarak kamu maliyesi üzerinde durulurken, ekonomi yetkililerinden alınan bilgiye göre IMF, sağlık harcamasında hedefin 600-700 milyon YTL aşılmasının beklendiğini ve bütçede bu kadar tasarruf yapılmasını istedi.
Edinilen bilgiye göre, söz konusu fazla harcama yeşil kart ve ilaç harcamalarından kaynaklandı. Maliye Bakanlığı verilerine göre, yılın ilk dört aylık döneminde sağlık harcamalarının toplam tutarı 1.95 milyar YTL'ye ulaştı. Bütçede bu kalem için 4.05 milyar YTL ödenek bulunuyor. Bunun içinde yer alan ilaç giderlerinin toplamı ilk dört ayda 399 milyon YTL'ye ulaşırken, ödenek tutarı ise yıl için 640 milyon YTL olarak belirlenmişti. Bir yetkili, IMF'nin, söz konusu harcamaların tasarruf kalemlerinin hangisinden karşılanacağının kısa sürede belirlenmesini istediğini de kaydetti.
'İyi performans gelirleri artırdı'
Yetkililer, IMF'nin ocak-nisan bütçesinde harcamaların öngörülen tutarı aştığını vurguladığını ancak gelir tarafında ise performansın yüksek olduğunu belirttiğini söylediler. Bir başka yetkili ise "IMF heyeti, iyi performans sonucu gelirlerde elde edilen fazla tutarın, harcamalardaki açığı karşılamak üzere kullanılmasına karşı çıkıyor ve gelirlerin tasarruf edilmesini istiyor" dedi. Ocak-nisan döneminde faiz dışı harcamalar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 47.7 artarken, bütçe gelirlerinde yüzde 35.8 artış oldu. Bu rakamlar nisan ayı için sırasıyla yüzde 55.4 ve yüzde 37.6 olarak gerçekleşti. Gözden geçirme çalışmalarına 5 Mayıs'ta İstanbul'da başlayan IMF, 8 Mayıs'tan beri görüşmelerine Ankara'da devam ediyor. Görüşmelerin 18 Mayıs'ta tamamlanması öngörülüyor.