IMF Başkan Yardımcısı Lipsky'den ilk temas

Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, görüşmelerde bulunmak üzere 30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında Türkiye'ye gelecek.

ANKARA - Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, görüşmelerde bulunmak üzere 30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında Türkiye'ye gelecek. 1 Eylül'de IMF Birinci Başkan Yardımcılığı görevini Anne Krueger'den devralan Lipsky, ilk Türkiye ziyaretini yapacak. Lipsky, Ankara'daki temaslarında, Başbakan Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile diğer bazı bakan ve hükümet yetkilileriyle görüşecek.
Özel sektörle de bir araya gelmesi beklenen Lipsky'nin ziyaretinin, 5. gözden geçirmeyle bir ilgisinin bulunmadığı belirtildi. Lipsky, geçen ay Türkiye'nin, IMF'deki kotasının artırılmasını gerektiğini savunmuştu. Krueger'in yerine atanan Lipsky, JP Morgan'da küresel mali piyasalardan sorumlu olarak çalışıyordu. Latin Amerika ve Asya ekonomileri üzerine uzman olan Lipsky, mali kırılganlık üzerine yaptığı araştırmalarıyla tanınıyor. Lipsky, Türkiye ekonomisini, IMF ve JP Morgan'da çalıştığı dönemler itibarıyla da iyi tanıyor. Öte yandan IMF'nin aralık ayında toplanarak 5. gözden geçirmeyi onaylaması bekleniyor.