IMF başkanı da dilek tutar

IMF Başkanı Rodrigo Rato, "Türk hükümetinin ekonomideki gayretlerine ve Türkiye'ye destek vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi.

İSTANBUL - IMF Başkanı Rodrigo Rato, "Türk hükümetinin ekonomideki gayretlerine ve Türkiye'ye destek vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi.
Rato, 2. Yatırım Danışma Konseyi toplantısına katılmak üzere İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı'nda Devlet Bakanı Ali Babacan tarafından karşılanan Rato, Bakan Babacan ile yarım saat görüştü. Rato, havalimanından ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, tekrar İstanbul ve Türkiye'de olmaktan çok büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Rato, hükümetin yaptığı işin ve gerçekleştirdiği başarının Türk ekonomisi ve Türk halkı açısından çok önemli olduğunun altını çizerek, IMF olarak buna destek vermekten memnun olduklarını ifade etti.
Yatırım Danışma Konseyi toplantısında, Türkiye'de doğrudan yerli ve yabancı sermayenin artırılmasının yollarını arayacaklarını vurgulayan Rato, ilk çeyrekteki ekonomik gerçekleşmeler ve doğrudan yabancı sermaye girişinin etkileyici olduğunu ifade etti.
Rato, daha sonra Ali Babacan ile birlikte Sultanahmet Camii ile Ayasofya Müzesi'ni gezdi. Cami hakkında bilgi alan Rato, beraberindekilere, Süleymaniye Camii'nin adını daha sık duyduğunu ve Sultanahmet Camii ile arasındaki farkın ne olduğunu sordu.
'Birçok kez geldim'
Rato, cami rehberinin "Ayasofya ve Sultanahmet Camii'nin karşılıklı yapılması medeniyetlerin bir arada yaşayacağının kabul edildiğini gösteriyor" yorumuna, "Evet" diyerek katıldı. Babacan, Rato ve beraberindekiler daha sonra Ayasofya Müzesi'ni gezdi. Müze Müdürü Mustafa Akkaya'dan bilgi alan Rato, müzedeki dilek taşına elini koyarak dilek diledi ve şeref defterini imzaladı. Rodrigo De Rato, Sultanahmet Camii'nden Ayasofya Müzesi'ne geçişi sırasında, karşılaştığı Ukraynalı öğrencilerle fotoğraf çektirdi. IMF Başkanı Rodrigo Rato, gezisine ilişkin izlenimlerinin sorulması üzerine, daha önce birçok kez Türkiye'ye gelmesine rağmen, her gelişinde yeni bir şeyler bulduğunu belirterek, "Sultanahmet ve Ayasofya'yı gezmek çok etkileyiciydi" dedi.
IMF Başkanı Rodrigo Rato, gezisinin ardından Yatırım Danışma Konseyi toplantısına katılacak çokuluslu şirketlerin üst düzey temsilcileri onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.