IMF Başkanı: Global krizin etkileri sayemizde hafifledi

IMF Başkanı: Global krizin etkileri sayemizde hafifledi
IMF Başkanı: Global krizin etkileri sayemizde hafifledi

Dominique Strauss-Kahn, ?Her zamankinden daha çok sosyalistim? dedi. FOTOĞRAF: afp

Dünya ekonomilerinin 2010 ilk çeyreğinden itibaren toparlanmasını beklediklerini söyleyen IMF Başkanı, 'Kriz IMF'nin öngörüleri sayesinde görece hafifledi' dedi

PARİS - IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, 2009’un, ekonominin tüm aktörleri için çok zor geçeceğini söyledi. 2010’un ilk çeyreğinden itibaren toparlanma yaşanmasını beklediklerini söyleyen Kahn, bugünkü krizin, IMF’nin öngörüleri sayesinde görece hafiflediğini iddia etti. Strauss-Kahn, 2009 için iyimser konuşmadı.
Dün akşam France 2 kanalının canlı yayınında konuşan Strauss-Kahn, dünya ekonomisinin yeniden büyümeye başlaması için 2010 ilk çeyreğini beklemek gerektiğini vurguladı. Kriz nedeniyle tüm dünyada yaşanan kayıpların 2.3 trilyon doları bulduğunu anımsatan IMF Başkanı, bu kaybın tamamen kapanması içinse iki-üç yıl daha beklemek gerekeceğini söyledi.
Kriz boyunca IMF’nin oynadığı rolün çok önemli olduğunu savunan Strauss-Kahn, 2008 Ocak ayı içinde IMF’nin hükümetleri kimi sektörlere sübvansiyon yapmaları konusunda uyardığını belirterek, “Bu, o dönem için çok şaşırtıcıydı. Malum, IMF daha çok, hükümetlere piyasaya para yatırmaları değil, kemer sıkma politikası uygulamalarını önermesiyle tanınır. Oysa biz krizin geleceğini gördük. Durumu müsait olan ülkeler, bu mesajı dikkate aldılar ve ortaya epeyce para koydular. Bu da krizin etkilerini hayli sınırladı” diye konuştu.  

‘Hâlâ sosyalistim’

IMF’nin o dönemde yapılması gerekeni yaptığını ancak bunun bile yetersiz kaldığını ifade eden Dominique Strauss-Kahn, kurum olarak, ülkelerin krizden çıkabilmeleri için yapmaları gereken bir numaralı işin, bankacılık sistemlerini düzeltmeleri gerektiğini, aksi takdirde, piyasaya yatırdıkları paranın da buhar olup uçacağını savundu. Strauss-Kahn, ne ABD’nin ne de Avrupa ülkelerinin, banka açıklarını tamamen temizlemek konusunda yeterli politikaları üretebildiğini düşündüğünü belirtti. IMF’nin ilk sosyalist kökenli başkanı olarak bilinen Strauss-Kahn, “Bu göreve geldikten sonra hala ‘Ben sosyalistim’ diyebiliyor musunuz?” şeklindeki soruyu ise, “Tabii ki öyle. Hatta her zamankinden daha çok sosyalistim” şeklinde yanıtladı. (dha)