IMF Başkanı: Krizde ileriye bakarken zorluklar yıldırıcı

IMF Başkanı: Krizde ileriye bakarken zorluklar yıldırıcı
IMF Başkanı: Krizde ileriye bakarken zorluklar yıldırıcı

IMF Başkanı Strauss-Kahn da G20 Zirvesi?ne katıldı. Kahn, zirvede ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama ile bir araya geldi. FOTOĞRAF: REUTERS

Dominique Strauss-Kahn: Küresel kriz henüz bitmedi ancak ülkeler şimdiden, kriz mücadelesine yönelik eşi görülmemiş ekonomi politikası müdahalelerinden çıkış stratejilerini hazırlıyor. 2010'un ilk yarısında bir iyileşme tahmin ediyoruz

WASHINGTON - IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, IMF ekonomik sistemin bütününü etkileyen risklerin yavaş yavaş azaldığını belirterek, “2010’un ilk yarısında bir iyileşme tahmin ediyoruz. Zorluk, kriz geçse bile işbirliğinin sürdürülebilmesinde” dedi.
Banka bilançolarının temizlenmesinde ortak yaklaşım sinyalleri görüldüğünü belirten Kahn, “İleriye bakarken zorluklar yıldırıcı. Küresel finansal kriz henüz bitmedi ancak ülkeler şimdiden, kriz mücadelesine yönelik eşi görülmemiş ekonomi politikası müdahalelerinden çıkış stratejilerini hazırlıyor” açıklamasında bulundu.

Hesap verdi
IMF’nin ‘Küresel Kriz ile Mücadele’ başlıklı 2009 Yıllık Raporu yayımlandı. İcra Direktörleri Kurulu tarafından Guvernörler Kurulu’na sunulan rapor, IMF’nin hesap verme yükümlülüğü bakımından temel araç olarak görülüyor. Raporda IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın da bir mesajı yer aldı.
Kahn mesajında dünyanın Büyük Bunalım’dan bu yana en kötü ekonomik yavaşlamayla başa çıkmaya çalıştığını belirterek, “ABD konut piyasasının bir kesiminden kaynaklanan kriz, hızla dünya çapında yayıldı. Yükselen ekonomileri, yükselen piyasaları ve düşük gelirli ülkeleri aynı şekilde içine aldı” dedi.

Savunma parasal cephanelik
Ülkelerin krize ekonomi politikalarıyla yanıt verdiklerini, IMF’nin tartışmanın ön cephesinde yer aldığını kaydeden Kahn, şunları söyledi:
“Savunmanın ilk hattı için parasal cephaneliğimizi tam olarak ileri sürmeyi destekledik. Ayrıca 2008 gibi erken bir tarihte küresel mali teşvik çağrısında bulunduk. Bunu yaptık, çünkü tahminlerimiz özel talepte sadece para politikalarıyla tamponlanamayacak uzun süreli ve sıra dışı büyüklükte bir düşüş ortaya koyuyordu. Teşviğin GSYİH’ların yüzde 2’sine eşdeğer olmasını salık verdik ve ülkeler büyük ölçüde böyle yaptı.”
Ülkelere banka bilançolarındaki zehirli ya da karşılıksız varlıkları temizlemeleri çağrısında bulunduklarını, krizlerde edindikleri deneyimlerin, bu yapılmadıkça finansal sistemin kilitli kalacağı ve talebi artırmaya yönelik çabaların meyve vermeyeceğini göstermiş olduğunu kaydeden IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, şu konulara değindi:

‘Acil bir itfaiyeci gerekiyordu’ 
* Kriz aynı zamanda küresel ekonomideki yangını söndürecek ve hızlıca müdahale edecek, etkin bir ‘itfaiyeciye’ gereksinim bulunduğunu gösterdi ve IMF bu cephede de aktif oldu. Kotaların artırılması, kredi verme kapasitesinin üçe katlanması, düşük gelirli ülkelere ek kredi olanakları tanınması, esnek kredi hattı gibi yeni uygulamalar getirildi.
* Düşük gelirli ülkelere yönelik özel görevlerimiz var ve onları daha esnek ve etkin hale getirmek için imtiyazlı kredi kolaylıklarımıza ilişkin düzenleme çalışmaları aşamasındayız.
* Kriz sırasında görülen, daha önce eşine rastlanmayan bir ‘çoktaraflılık’ taahhüdüne dikkat çekmek istiyorum. Parasal alanda, mali teşviklerde koordinasyon gördük ve şu anda banka bilançolarının temizlenmesine yönelik daha ortak bir yaklaşımın işaretlerini görüyoruz. 2010’un ilk yarısında bir iyileşme tahmin ediyoruz. Zorluk bu işbirliği derecesini sürdürmektir, kriz geçse bile.

Düşük gelirli ülkelere ağırlık
Dominique Strauss-Kahn, IMF’nin etkinliğinin üyeleri arasındaki meşruiyetine bağlı olduğunu belirtirken, “Yükselen piyasalar dünya sahnesinde daha büyük bir rol oynarken, bu IMF’nin karar alma mekanizmasına da yansımalı. Bunun için yükselen ve düşük-gelirli ülkelere daha fazla ağırlık verilmesini talep ettik” diye konuştu. Kahn, mesajını şöyle tamamladı:
“Küresel kriz henüz bitmedi ancak ülkeler şimdiden, kriz mücadelesine yönelik eşi görülmemiş ekonomi politikası müdahalelerinden çıkış stratejilerini hazırlıyor. IMF üyelerine, bu çıkış stratejilerine bir girdi olarak ana analitik çalışmalar sağlayarak yardımda bulunuyor. Küresel büyümenin motoru ve küresel dengesizliklerin geleceğinden, uluslararası finansal sistemin biçimine değin yanıtlanmamış pek çok soru var. Daima olduğu gibi, üyelerimiz için, bu önemli konuları kucaklamada yardıma hazırız.” (Radikal)

‘Erken uyarı’ sistemi geliyor
IMF raporunda 2010’un ilk yarısında alınması gereken önlemlere ilişkin bir ‘erken uyarı’ sistemi uygulaması başlatmanın planlandığı da belirtildi. Raporda, IMF’nin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri talebe destek olması için uygun mali ortamı sağlamaya teşvik ettiği belirtilerek, “Kriz, ekonomik düşüş sırasında ters yönde mali politikalar oluşturulabilmesi için mali ortamın önemini vurgulamıştır. Mali teşviklerin 2010’da da sürmesine ihtiyaç vardır” ifadelerine yer verildi.