IMF Başkanı Rato ateş altında

Geçen yılın mayıs ayında IMF Başkanlığı'nı üstlenen İspanyol muhafazakar politikacı Rodrigo Rato'nun koltuğunu doldurmadığı eleştirileri gün geçtikçe artıyor.

PARİS - Geçen yılın mayıs ayında IMF Başkanlığı'nı üstlenen İspanyol muhafazakar politikacı Rodrigo Rato'nun koltuğunu doldurmadığı eleştirileri gün geçtikçe artıyor. International Herald Tribune (IHT), Rato'nun zamanının önemli bölümünü yurtdışında geçirdiği, ilk yılında 41 ülkeye gittiği ve örgüte yön vermediği eleştirilerine yer verdi.
İHT, haberinde IMF Başkanı Rato'nun liderlik stilinin ateş altında olduğunu yazdı. Washington'da IMF'yi iyi bilenler arasında bir söylentinin yayıldığını yazan İHT, Rato'nun zamanını yurtdışında geçirmekle suçlandığını ve İspanya'da üst düzey siyasi görevini arzuladığının söylendiğini belirtti.
Gazete ile görüşmeyi kabul etmeyen Rato, suçlamaları reddederek kendisini IMF'yi yönetme işine verdiğini, politikaya karışmadığını savundu. İHT'ye konuşan ABD'nin eski Hazine Başkan Yardımcısı Edwin Truman'a göre Rato, görevinin ilk yılını IMF üyelerini tanıyarak ve çok seyahat ederek harcadı. Rato'nun göreve başladığı Mayıs 2004'ten bu yana 41 ülkeyi ziyaret ettiğini, bunun önceki başkan Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler'e göre bir kat artış anlamına geldiğini belirten gazete, Rato'nun çok yolculuk etmesine destek verenler olduğunu yazdı. Bir ABD Hazine yetkilisi, IMF'nin eskiden iletişim sorunları yaşadığını belirterek Rato'yu destekledi. Rato'nun Afrika'ya verdiği öncelik de eleştiri konusu oldu.
'Örgüte yön vermiyor'
Rato'nun örgüte yön vermediği ve örgütün dünyadaki rolünü belirsiz bıraktığı için eleştirildiğini öne süren haberde, Rato'nun IMF'nin stratejik gözden geçirmesini başlattığı, bunun sorunların çözülmesine katkıda bulunabileceği görüşü de yer aldı. İHT, Rato'nun ilk yılında önemli krizlerin olmadığını, oysa Köhler'in Türkiye ve Arjantin kriziyle uğraşmak zorunda kaldığını anımsattı.