IMF: Bizsiz de olur

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni, Türkiye'nin ekonomik durumundan övgüyle söz etti...

WASHINGTON - Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni, Türkiye'nin ekonomik durumundan övgüyle söz etti ve zamanlamasını Türk hükümetinin belirleyeceği şekilde, 10 milyar dolarlık stand-by anlaşmasının tamamlanmasının ardından Türkiye'nin IMF'ye ihtiyacının kalmayacağını söyledi.
Anlaşmanın tamamlanmasının ardından IMF ile Türkiye'nin yollarının ayrılmasının muhtemel olduğunu dile getiren Giorgianni, zamanlamanın, Türk makamlarının tercihiyle belirleneceğini vurguladı. Reuters'e özel demeç veren Giorgianni, Türk hükümetinin, zaman zaman radikal reformlar ve popüler olmayan harcama kesintilerinde attığı kararlı adımları överek, "Çok başarılı bir işbirliğimiz var. Problemin ilk teşhisi doğruydu. Aynı zamanda isteklilik, kararlılık ve hükümetin problemlere karşılık bulmada izlenecek politikalara sahip çıkması olağanüstü" diye konuştu.
Türk ekonomisinin, tarihten getirdiği yüksek enflasyon, düşük büyüme, siyasi çekişmeler ve Irak'taki savaşa karşın bugün hiç bu kadar kuvvetli olmadığı belirtilen haberde, büyüme hızının son üç yılda ortalama yüzde 8 olduğu, enflasyonun son 30 yıldaki en düşük düzeyine indiği, hükümet borcunun gayri safi milli hasılanın yüzde 65'inin altına düştüğü ve döviz karşısında Türk Lirası'nın değerinin kuvvetli olduğu kaydedildi.
Türkiye'nin bankacılık sisteminin de reformdan geçirildiği ancak Avrupa Birliği yolundaki Türkiye'nin halen yapması gereken reformlar bulunduğuna dikkat çekildi. Giorgianni şunları söyledi: Türkiye, son yıllarda uyguladığı istikrar ve reform programıyla kendisini AB üyeliği için çok daha güçlü pozisyona getirdi. Ancak ilerdeki yol uzun ve çeşitli engeller de olacak. Türkiye'nin rekabet gücünü artırması, işgücünün getirdiği yükü ve işsizliği indirmesi gerek."
Zayıf nokta: Cari açık
Türkiye'deki ekonomik büyümenin geçen yılki yüzde 10 hızlı büyümeye karşın biraz yavaşlayacağını kaydeden Giorgianni konuşmasına şöyle devam etti: "Elbette biz Türkiye'nin bu büyümesini sürdürmesini isteriz. Tabii geçen yıl bir yetişme havası vardı, böyle oldu. Normal koşullarda Türkiye'nin potansiyel büyüme hızında, yani yüzde 5 ila 6 büyümesini bekleriz."
Türkiye'nin cari açığının zayıf nokta olduğuna işaret eden Giorgianni sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu program bütçe pozisyonunun uzun dönemde kuvvetli olmasını garanti altına alıyor. İşte bu yüzden sadece emeklilik reformuna değil vergi reformuna da çok önem veriyoruz. Bu adımlar sürdürülebilir bir mali pozisyonu garanti altına almak için gerekli."