IMF bugün toplanıyor

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), aralarında Türkiye'nin de bulunduğu grup toplantısı bugün İstanbul'da yapılacak. Türkiye dahil 10 ülkenin oluşturduğu grup toplantısına, IMF İcra Direktörü Willy Kiekens'in başkanlık yapması bekleniyor.

ANKARA/WASHINGTON - Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), aralarında Türkiye'nin de bulunduğu grup toplantısı bugün İstanbul'da yapılacak. Türkiye dahil 10 ülkenin oluşturduğu grup toplantısına, IMF İcra Direktörü Willy Kiekens'in başkanlık yapması bekleniyor. Toplantıya, icra direktör yardımcısı olan Avusturyalı Johann Prader'in de katılabileceği belirtiliyor.
Türkiye'nin de içinde bulunduğu ve Avusturya, Belçika, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Kazakistan, Lüksemburg, Slovakya, Slovenya'dan oluşan IMF ülkeler grubu, ABD, Japonya ve Almanya'dan sonra IMF'deki en büyük kotaya sahip grup olarak biliniyor. Grup içindeki diğer ülkelerin IMF ile ilgili yetkililerinin katılacağı toplantıda, 10 ülkenin ekonomik konuları ele alınacak. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıya, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı'nın ve diğer ekonomi yetkililerinin de katılması bekleniyor.
Türkiye'nin önemi artıyor
IMF'ye yakın kaynakları, böyle bir toplantının İstanbul'da yapılacak olmasının, Türkiye'nin IMF'deki artan öneminin de bir göstergesi olduğunu vurguluyorlar. IMF üst düzey yetkilileri, daha önce yaptıkları açıklamalarda, Türkiye'yi IMF'nin en başarılı örnekleri arasında göstermişlerdi.