IMF: Dalgalanma Türkiye için fırsat olabilir

IMF direktörlerinden Miranda Xafa "Piyasalarda son dönemde yaşanan dalgalanma uygun politikalarla Türk ekonomisi için fırsata dönüştürülebilir" dedi.

İSTANBUL - IMF direktörlerinden Miranda Xafa "Piyasalarda son dönemde yaşanan dalgalanma uygun politikalarla Türk ekonomisi için fırsata dönüştürülebilir" dedi.
Amerikan İş Forumu'nun (ABFT) düzenlediği 'Türkiye, IMF ve Finans Piyasaları' konulu toplantıda konuşan Xafa, IMF uzmanlarının düşündüğünün tersine para politikalarında hem faizlerin hem de dövizin aynı anda yönlendirilebileceğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ekonomistler her ne kadar iki hedefle birden uğraşamazsanız dese de Türkiye'de para piyasaları yeteri kadar derin olmadığı için piyasaları faizi artırıp eksiltmekle kontrol edemiyorsunuz. Dolayısıyla dövize de müdahale edilebilecek mekanizmalar yaratılabilir. Ama IMF bunu baştan itibaren reddederek, ikisinden birini seçeceksiniz."
Dışarıdan yumruk yedik
Toplantıda konuşan TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi ise, "Bir anlık bir boşluk, ekonomiden gözümüzü alıp politikalara daldığımız zaman hemen bir ok yiyoruz" dedi. Canevi son yaşanan gelişmeler hakkında ise şu değerlendirmeyi yaptı: "Ekonomimizin yumuşak karınları fazla. İyi yönetilmesi lazım. Bir anlık boşluk, ekonomiden gözümüzü alıp politikalara daldığımız zaman hemen bir ok yiyoruz. Dışarıda başlayan dalga hepimize doğru geliyordu, biz Danıştay gibi olaylarla meşgul olduğumuz için görmedik. Geldiği an bizi zayıf yakaladı. Dışarıdakiler tokat yerken biz yumruk yedik ama devrilmedik."