'IMF dedi diye vazgeçmeyiz'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tekstildeki KDV indirimi ve memur maaşlarına yapılan denge zammının bütçede karşılığı bulunduğunu belirtirken...

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tekstildeki KDV indirimi ve memur maaşlarına yapılan denge zammının bütçede karşılığı bulunduğunu belirtirken, IMF'nin, turizm ve diğer sektörlerde KDV indiriminin 2007'de yapılabileceğine ilişkin açıklamasını, "IMF açıklama yaptı diye bazı şeylerden vazgeçmiş değiliz" sözleriyle değerlendirdi. Unakıtan, Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu'nun düzenlediği tanıtım konferansından çıkarken soruları yanıtladı. "Tekstildeki KDV indirimi ve memurlara ödenen ek zamlar konusunda IMF ile sorun olup olmadığının" sorulması üzerine Unakıtan, iki düzenlemenin kaynağının bütçede mevcut olduğunu, mali disiplinden de asla taviz vermeyeceklerini söyledi.
Unakıtan, "IMF yetkililerinin durumu böyle görmediği ve gelişmelerden tereddüde düştüklerini vurguladığının" anımsatılması üzerine de, "Bizi devamlı şüpheyle izlediğiniz için o kanaate varabilirsiniz. Buna saygı duyarız. Uluslararası teşekküllere de saygı duyarız. IMF ile ortak programımız var. Ama IMF'den açıklama yapıldı diye bazı şeylerden vazgeçmiş değiliz, hesabımızı kitabımızı yapıp, ona göre hareket ediyoruz" dedi.