IMF 'detayları' sorguladı

Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti, ekonomi programının gözden geçirme çalışmaları için sürdürdüğü temaslarda, dengeleri etkileyecek düzenlemeler hakkında detayları sorguladı.

ANKARA - Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti, ekonomi programının gözden geçirme çalışmaları için sürdürdüğü temaslarda, dengeleri etkileyecek düzenlemeler hakkında detayları sorguladı. İpotekli konut edindirme sisteminde (Mortgage) vergi indirimine karşı çıkans IMF, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in vetosundan sonra sosyal güvelik reformunda umudu 'kararlılığa' endeksledi. Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki IMF heyeti, dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, BDDK, SPK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni (TOBB) ziyaret etti.
Heyetin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu'nu ziyaretinde, veto edilen sosyal güvenlik reformu ele alındı. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Tuncay Teksöz ile bazı bürokratların da katıldığı görüşmede, IMF vetodan çok düzenlemenin çıkartılması kararlılığı üzerinde durdu.
IMF heyeti, SPK'da da mortgage yasa tasarısında vergi indirimiyle ilgili düzenlemeyi sordu. 100 bin YTL'ye kadar olan konut kredileri faizlerinin gelir vergisi matrahından indirimine olanak sağlayan düzenlemeye kısa vadede gelir azaltacağı gerekçesiyle karşı çıkan IMF heyetine, indiriminin orta vadede gelir etkisi yaratacağı anlatıldı.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, "İstihdam üzerindeki vergi yükü, artı sistemin kayıt dışılığı teşvik etmesi nedeniyle sosyal güvenlik reformunun çıkmasını ve üzerlerindeki yüklerin azalmasını desteklediklerini" IMF''ye aktardıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, sosyal güvenliğin 16 milyar dolar açık verdiğine dikkati çekerek, "Meclis söz konusu yasayı tekrar görüşerek, düzeltilmesi gereken taraflar varsa düzeltir. Düzeltilmesi gerekmiyorsa tekrar Cumhurbaşkanı'na gönderir" dedi.