IMF: Ekonomik büyüme sürecek

IMF Başkanı Rodrigo Rato, tüm göstergelerin dünya ekonomisinde son iki yılda gözlenen güçlü büyümenin 2005 ve 2006'da da süreceğini gösterdiğini belirtti.

MADRİD - IMF Başkanı Rodrigo Rato, tüm göstergelerin dünya ekonomisinde son iki yılda gözlenen güçlü büyümenin 2005 ve 2006'da da süreceğini gösterdiğini belirtti. Rodrigo Rato, İspanyol El Mundo gazetesiyle yaptığı söyleşide dünya ekonomisindeki gidişatı değerlendirdi. Rato, "Tüm göstergeler, son iki yıldaki güçlü büyümenin 2006'da da süreceğini gösteriyor" dedi. Petrol fiyatının yüksek düzeyde seyrinin mümkün olduğunu dile getiren Rodrigo Rato, kuş gribinin yaygınlaşması korkusunun dünya ticaretini olumsuz etkileyeceğini gösteren kanıt olarak görmediğini söyledi.
Rato, ABD'nin cari işlemler açığını azaltmak için iç tasarrufları artırması gerektiğini, bunun için gelir yönünde önlemlerin gerekeceğini belirtirken, vergi tabanının genişletilmesi ve basitleştirilmesine yönelik reformların yapılmasını istedi. Çin'in başarısının dünya ekonomisinin sağlam olması açısından önem taşıdığını ifade eden Rato, Almanya'nın persektiflerinin ise olumlu olduğunu, kurulacak koalisyonun, kısa vadede güven ve büyümeye ivme kazandıracak kapsamlı reformlar konusunda net strateji geliştirmesi beklentisini de dile getirdi.