IMF: En cazip borsa İMKB

2005 yılında sağladığı getiri nedeniyle İMKB'yi dünyanın en cazip borsaları arasında gösteren IMF raporunda, Türk tahviline talebin arttığı da belirtti.

ANKARA - Uluslararası Para Fonu (IMF), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı (İMKB) geçen yıl sağladığı getiriyle dünyanın en cazip borsaları arasında saydı. IMF tarafından yayımlanan Küresel Mali İstikrar Raporu'na göre Türk tahvillerine uluslararası piyasalarda gösterilen talep de önemli ölçüde artış kaydetti. Rapora göre, Türkiye'nin uluslararası sermaye hareketlerinden aldığı pay da 2005 yılında yüzde 1.6'dan 1.9'a yükseldi.
AB ile müzakerelerin başlaması, özelleştirme uygulamaları, yabancı yatırımcıların artan ilgisiyle 2005'i parlak geçiren İMKB, yılın tamamında yatırımcısına yüzde 59.3 oranında kazandırmıştı. Geçen yıl Türkiye ile birlikte Brezilya ve Meksika borsalarını 'en çok kazandıran borsalar' olarak nitelendiren IMF'nin Küresel Mali İstikrar Raporu'na göre bu piyasalara giren yabancı yatırımcı sayısında da artış görüldü.
Uluslararası piyasalarda önemli oranda talep gören Türk tahvillerini Meksika, Brezilya, Polonya ve Kolombiya'nın tahvilleri izledi. Rapora göre, yeterli düzeyde küresel likiditenin bulunması, cazip getiri imkânları sunan Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalara olan talebin artmasına neden oldu. Raporda, Türkiye'nin, kısa vadeli borç yapısını, daha uzun vadeye dönüştürmeye başladığı vurgulandı. Ayrıca, gelişmekte olan ülkelerin, kur riskinden kaynaklanabilecek krizleri önlemek için borç kompozisyonu içindeki yerel para birimi cinsinden yükümlülüklerini artırmaları tavsiyesi de yer aldı.
Sermaye girişi arttı
Rapora göre Türkiye'nin uluslararası sermaye hareketlerinden aldığı pay da arttı. 2004'te yüzde 1.6 olan payı, 2005'te yüzde 1.9'a çıkan Türkiye, ABD, İtalya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerle net sermaye ithalatçısı konumunu sürdürdü. IMF verilerine göre, 2005'te Japonya, Çin, Almanya, Suudi Arabistan, Rusya, İsviçre, Norveç, Kuveyt, gibi ülkeler net sermaye ihracatçısı oldu. Japonya, 2005'te dünyada en fazla sermaye ihracı yapan ülke oldu.
'Ufukta zorluk var'
IMF raporunda, ufukta beliren dönemsel zorluklara dikkat çekilerek 2006'nın geri kalanıyla ilgili finansal görünüm konusunda daha dikkatli olunması önerildi. Ekonomik büyümeyi destekleyen düşük faizlerin ve likidite bolluğunun geçmişte kaldığı vurgulandı. Faiz oranlarının artmaya başladığı ve kredi kalitesinin kötüleşmesinin beklendiği bir dönemde bazı sorunlar yaşanabileceği ifade edildi. Bu arada önde gelen düşünce kuruluşlarından Institute for International Economics, dünya ekonomisinin bu yılda ilk kez, art arda dördüncü yıl yüzde 4'ten fazla büyüyeceğini, ancak artan faizlerin 2007'de risk oluşturacağını açıkladı.