IMF felaket beklemiyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Masası Şefi Michael Deppler, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile katılım müzakerelerinin öngörüldüğü gibi 3 Ekim'de açılmasını sağlayacak olan müzakere çerçeve belgesi üzerinde yarın akşam anlaşma sağlayamamasının...

BRÜKSEL - Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Masası Şefi Michael Deppler, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile katılım müzakerelerinin öngörüldüğü gibi 3 Ekim'de açılmasını sağlayacak olan müzakere çerçeve belgesi üzerinde yarın akşam anlaşma sağlayamamasının, Türk piyasalarına dramatik etki yapma olasılığını düşük gördüğünü söyledi.
Türkiye, Avrupa Birliği ile katılım müzakerelerine başlayacağı pazartesi gününü beklerken, AB dışişleri bakanları da Avusturya'nın talepleri nedeniyle üzerinde uzlaşma sağlayamadığı müzakere çerçeve belgesini ele almak üzere yarın gece bir araya gelecek. Deppler, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, "Pazar (yarın) günkü kararın Türkiye piyasalarında dramatik etkisi olmasını beklemiyorum... Lira ve bono üzerinde olumsuz etki yapacaktır ancak bunun felaket olacağını düşünmüyoruz" dedi. Deppler, AB'nin 15 yıldır Doğu Avrupa'da ekonomik reformlarda çapa ve Türkiye içinde reform açısından önemli bir öncü olmasından dolayı risklerin kısadan çok uzun vadeli olduğunu da sözlerine ekledi.