IMF: G20 fonları yakında hazır olacak

IMF: G20 fonları yakında hazır olacak
IMF: G20 fonları yakında hazır olacak

IMF Başkanı Strauss-Kahn ABD?deki ev fiyatlarının yakında en düşük seviyesine inebileceğini söyledi. FOTOĞRAF: AFP

IMF Başkanı G20 zirvesinde taahhüt edilen 1.1 trilyon dolarlık fonun bir bölümünün birkaç hafta içinde kullanıma hazır olacağını açıkladı

PARİS - Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, G20 liderlerinin geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Londra zirvesinde taahhüt ettiği toplam 1,1 trilyon dolar tutarındaki fonların bir bölümünün birkaç hafta içinde kullanılmak için hazır olabileceğini belirtti. Küresel krize ilişkin sıcak gündem maddelerine ilişkin Fransa’nın ünlü gazetesi Le Figaro’ya konuşan IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, ABD’nin IMF’ye verdiği destekten büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti. Dominique Strauss-Kahn, ABD’deki ev fiyatlarının yakında en düşük seviyesine inebileceğini sözlerine ekledi.

Obama’yı övdü

ABD’deki Obama’nın başında olduğu yeni hükümeti de açıklamasında öven IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, yeni yönetimin, dış politikada, tek taraflı değil, artık çok taraflı bir politika yaklaşımı izlediğini de sözlerine ekledi.
‘Krizin ne zaman biteceği’ yolundaki soruyu da yanıtlayan IMF Başkanı, bunun ilk belirtilerinin ABD’de görüleceğini belirtti ve ABD’deki ev fiyatlarının durumunun bunun ilk göstergesi olabileceğini ifade etti. ABD’deki ev fiyatlarını olabileceği en düşük seviyeye yakın olduğunu kaydeden IMF Başkanı, ekonominin 2010 yılının ilk döneminde düzelmesinin beklendiğini belirtti. (aa)