IMF hafta sonu da çalışacak

Uygulanan ekonomi programının gözden geçirme çalışmaları için Ankara'da bulunan ve dün çalışmalarını tamamlaması beklenen Uluslarası Para Fonu IMF'nin...

ANKARA - Uygulanan ekonomi programının gözden geçirme çalışmaları için Ankara'da bulunan ve dün çalışmalarını tamamlaması beklenen Uluslarası Para Fonu IMF'nin, çalışmalarına hafta sonu devam edeceği ve hafta başında heyetin ayrılacağı belirtildi.
Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, gözden geçirme çalışmaları kapsamında ülkemizde bulunan IMF heyetiyle yürütülen görüşmelerin sonuçlandırılma aşamasına geldiği vurgulandı. Görüşmeler kapsamında makroekonomik görünüm, kamu maliyesi, para politikasındaki gelişmeler ve yapısal reformlardaki son durumun değerlendirildiği belirtildi.
IMF yeni Dış İlişkiler Direktörü Mesud Ahmed de, "Türkiye'yi de kapsayan çeşitli piyasalardaki oynaklık göz önüne alındığında, Türkiye'nin programda öngörülen sağlam politikaları ve kapsamlı reformları uygulama kararlılığının sürmesini memnuniyetle karşılıyoruz" diye konuştu.
'Açık revize edilebilir'
Bu arada dün 9. Kalkınma Planı'nın açıklandığı toplantıda konuşan Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşar Yardımcısı Birol Aydemir, petrol fiyatları nedeniyle 2006 yılı cari açığında ufak bir revizyon olabileceğini, IMF görüşmelerinin tamamlanmasıyla bunun da resmi olarak yapılabileceğini açıkladı.