IMF Hazine'yi inceliyor

Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti, teknik çalışmalarını dün de Hazine'de sürdürdü. Edinilen bilgiye göre, Moghadam ve yerine geçecek Lorenzo Giorgianni, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ile görüştü.

ANKARA - Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti, teknik çalışmalarını dün de Hazine'de sürdürdü. Edinilen bilgiye göre, Moghadam ve yerine geçecek Lorenzo Giorgianni, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ile görüştü. Görüşmede, IMF'nin Ankara'daki çalışma programı üzerinde durulduğu öğrenildi.
Bu arada Devlet Bakanı Ali Babacan, dün IMF heyetiyle öğle yemeğinde bir araya geldi. Basına kapalı, sadece görüntü alınmasına izin verilen yemekte, IMF'nin Ankara'daki çalışma programı ve ekonomik gelişmeler konusunun da ele alındığı belirtiliyor.
Yemeğe, Moghadam'ın yanı sıra Türkiye Masası Şefi olması beklenen Lorenzo Giorgianni, IMF uzmanları ile Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, müsteşar yardımcıları Burhanettin Aktaş, Cavit Dağdaş ile Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Memduh Akçay katıldı. IMF'nin, bu hafta diğer ilgili bakanlarla da görüşeceği kaydedildi.
Dünyaya faiz uyarısı
IMF'den dün merkez bankalarına uyarı da geldi. Fon faiz oranlarında beklenenin üzerinde artışların ya da ABD Doları'nın değerinde şiddetli bir düşüşün uluslararası finans sistemi için risk oluşturduğunu açıkladı. IMF'nin Küresel Mali İstikrar Raporu'nda, merkez bankalarına faizlerde ani ve yüksek artışlar yapmamaları tavsiye edildi. Raporu yorumlayan IMF uluslararası sermaye piyasaları müdürü Gerd Haeusler, bu dönemi 'olabildiğince iyi' olarak nitelendirmesine karşın riski önlemek için merkez bankalarının faizlerini birden değil yavaş yavaş artırmaları gerektiğini kaydetti. IMF raporunda, istikrarlı durumun değişebileceği uyarısı da yapıldı.
Raporda, başta Asya merkez bankaları olmak üzere merkez bankalarının dolar stoklarını birden azaltmaya gitmesi durumunda mali istikrarın bozulabileceği ifade edildi. Raporda yatırımcıların da dolar satışına katılması durumunda "Bu doların değerinin daha da düşmesini ve ABD'de faizlerin yurtiçi talebi azaltacak derecede yükselmesini tetikleyebilir" ifadesi yer aldı.
IMF'nin aynı raporundaki yatırım koruma endeksine göre Türkiye, 5.5'lik puanla ancak azgelişmiş ülkelerin ortalamasını yakaladı. IMF'nin yatırımları koruma endeks tablosunda muhasebe standartları, hukukun üstünlüğü, yargının etkinliği, sözleşmenin reddedilmesi ve kamulaştırma riski açısından 5 kriter göz önüne alındı. Ortalama ülke puanı 5.5 olan Türkiye, 5.3'lük puana sahip Arjantin'den sonra en alt sırada yer aldı.
Teşvike 30 işçi koşulu
IMF ve Dünya Bankası'nın 16-17 Nisan'da Washington'daki bahar dönemi toplantılarına Babacan başkanlığındaki bir heyet katılacak. Babacan, Washington'da IMF ve Dünya Bankası ile ABD Hazine Bakanlığı üst düzey yetkilileriyle buluşacak. Bu arada teşvik kapsamındaki il sayısını 36'dan 49'a çıkaran yasa tasarısı alt komisyondan geçemedi. Teşvik kapsamındaki illerde kurulacak şirketlerin teşvikten yararlanabilmesi için çalıştırmaları gereken işçi sayısının 10'dan 20'ye yükseltilmesine Babacan, sayının 30 olmasını isteyerek karşı çıktı.
(Radikal, aa)