IMF: Hükümet iptal kararıyla tabii ki güç durumda kaldı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, sosyal güvenlik reformunun olduğu gibi geçirilmesi ya da ertelenmesiyle ilgili fonun görüşü olmadığını belirterek...

İSTANBUL - Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, sosyal güvenlik reformunun olduğu gibi geçirilmesi ya da ertelenmesiyle ilgili fonun görüşü olmadığını belirterek reformun hayata geçmesinin önemli olduğunu, bunun için de Anayasa'ya uygun bir yol bulunması gerektiğini söyledi.
Bredenkamp, TÜSİAD-Koç Üniversitesi Ekonomik Araştırma Forumu'nca düzenlenen 'Finansal küreselleşme: Sırada ne var?' konulu konferans sonrası yöneltilen soru üzerine şunları söyledi: "Hükümet tabii ki güç durumda kaldı. Çalışma Bakanı Başesgioğlu bunu uygulamaya koymak için yol arayışında olduğunu söyledi. Çok yoğun şekilde zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Bu, aynı zamanda Anayasa Mahkemesi'nin getirmiş olduğu sorunlardır ve ilerleme yolu arayışı içindeler. Bu bir bitiş tarihi meselesi değildir. Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını ele alma ve yasayı uygulanabilir hale getirmek için yol bulma meselesi. Ne kadar süreceğini söylemek imkânsızdır" dedi.
Döviz riski yeni değil
Yasanın 2007'de olduğu gibi geçirilmesi ya da ertelenmesi seçenekleri hakkında IMF'nin görüşü hakkındaki soru üzerine de Bredenkamp, bu konuda görüş oluşturmadıklarını, hükümetin seçenekleri belirlemesinden sonra kendileriyle tartışarak ellerinden gelen desteği vereceklerini, bir pozisyon almadıklarını kaydetti.
Başka bir soru üzerine özel sektörün döviz kuru riskinin yeni olmadığını belirten Bredenkamp, politika yapıcıların mutlaka bu tür hassasiyetlerin altını çizmesi gerektiğini söyledi.
Bredenkamp, "Döviz kuru ya sabit kalacak ya da değer kazanacak diye düşünüyorlardı. Böyle bir varsayımda dışarıdan borçlanmak tabii ki ucuz görülebilir. Mayıs-haziran türbülansı beklentileri şu veya bu biçimde değiştirdi. Kendilerini döviz kurunun değer kaybetme riskine hazırlamalıdırlar. Gelecekte böyle bir kayıp olabilir" dedi.
Bredenkamp, son verilere göre 58.8 milyar dolar rezervi olan Merkez Bankası'nın tutması gereken minimum rezervin, önümüzdeki 12 aylık dönemdeki Türkiye'nin dış borç yükümlülüğü kadar olması gerektiğini ancak bu oranın yüzde 80-85 olduğunu söyledi.
'Mikro reform şart'
TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ise cari açığın, yapısı itibarıyla sürdürülebilir ekonomik büyüme için bir risk faktörü haline geldiğini söyledi. Sabancı, ekonomik göstergelerde bozulmalara neden olmayacak çözümün, uzun vadede üretim yapısındaki değişimle mümkün olduğunu belirterek, "Büyümenin sürekliliği, yapısal dönüşüm sürecinin mikro reformları da içerecek biçimde genişletilmesiyle sağlanabilecektir" dedi.