IMF için içtüzük değişebilir

Hükümet, IMF'nin kredi dilimini serbest bırakmak için istediği Bankacılık ve Sosyal Güvenlik Reformu'nu tatilden önce çıkarma arayışında. AKP'nin çözüm planı şöyle: 1 Temmuz'da başlaması gereken yasama tatilini bir hafta ertelemek, muhalefetin engelleme olanağını içtüzük değişikliğiyle azaltmak. İçtüzük değişikliği, Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen 'temel yasa'nın benzeri 'kapsamlı yasa'yı içeriyor.

ANKARA - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Uluslararası Para Fonu IMF'nin tatil öncesi çıkarılmasını istediği Bankacılık ile Sosyal Güvenlik Reformu tasarılarını yasalaştırmak için fazla mesai yapmaya hazırlanıyor. AKP'nin gündeminde bu nedenle tatil kararını ertelemek ve içtüzük değişikliği de var.
TBMM içtüzük uyarınca 1 Temmuz Cuma günü tatile girecek. Ancak, Uluslararası Para Fonu'nun 883 milyon dolarlık krediyi serbest bırakması için yasalaşması zorunlu 387 maddelik iki tasarı hükümeti düşündürüyor. AKP bu tasarıları yasalaştırmak için Meclis'i en az bir hafta daha çalıştırmayı, CHP ile uzlaşma sağlanamaması halinde gerekirse içtüzük değişikliğini yapmayı planlıyor. İçtüzük değişikliği için de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun bankacılık tasarısı üzerindeki çalışmalarını tamamlaması bekleniyor.
Muhalefete önlem
Genel Kurul gündeminde bekleyen AKP'nin her an yasalaştırabileceği teklifle içtüzüğün Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen 'temel yasa' başlıklı 91. maddesi yeniden düzenleniyor ve 'temel yasa' yerine 'kapsamlı yasa' kavramı getiriliyor. Buna göre, kanunların veya içtüzüğün en az 40 maddesini değiştiren veya yürürlüğe koyan tasarı ve teklifler Genel Kurul'da 15 maddelik bölümler halinde görüşülecek. Böylece özellikle muhalefet partilerinin her maddede konuşma yapmaları ve önerge vermeleri engellenecek.