"IMF İcra Kurulu için herkes Türkiye'yi düşünüyor"

"IMF İcra Kurulu için herkes Türkiye'yi düşünüyor"
"IMF İcra Kurulu için herkes Türkiye'yi düşünüyor"
IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, "Herkesin aklında İcra Direktörleri Kurulu için iyi adayın Türkiye olduğu var, ki bence de bu makul" dedi.

IMF’nin 24 sandalyeli İcra Direktörleri Kurulu’nda 9 sandalyeye sahip Avrupa ülkelerinin 2 sandalyeyi gelişmekte olan ülkelere bırakacağı açıklanması üzerine, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, “Herkesin aklında İcra Direktörleri Kurulu için iyi adayın Türkiye olduğu var, ki bence de bu makul” dedi. Kahn, bu durumun AB ’ye bağlı olduğunu ve biraz zaman alacağını söyledi.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 24 sandalyeli İcra Direktörleri Kurulu’nda 9 sandalyeye sahip Avrupa ülkelerinin 2 sandalyeyi gelişmekte olan ülkelere bırakacağı açıklanması üzerine, Türkiye’nin temsilinin artması konusunda ‘geniş bir mutabakat’ bulunurken, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn da Türkiye’ye destek verdi. Kahn, “Herkesin aklında İcra Direktörleri Kurulu için iyi adayın Türkiye olduğu var, ki bence de bu makul” dedi.

AB görüşmelerine bağlı
Güney Kore’nin Gyeongju kentinde düzenlenen G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları toplantısına katılan Strauss-Kahn, Türkiye’nin masada yer alma olasılığının sorulması üzerine Strauss-Kahn, “Bu 2 koltuğu nasıl bırakacaklarına, Avrupa karar verecek. Tabii ki herkesin aklında İcra Direktörleri Kurulu’nda yer almak için iyi adayın Türkiye olduğu var, ki bence de bu makul. Bu durum Avrupa Birliği ’ne (AB) ve AB’nin Türkiye ile yapacağı görüşmelere bağlı, bu da biraz zaman alacak” diye konuştu.

Türkiye iyi bir aday
IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun yeni üyeleri arasında Türkiye’nin olmasının adil olduğunu düşündüğünü ifade eden Strauss-Kahn, ancak bunun ne kadar süreceğini bilmediğini, müzakerelerin uzunluğuna bağlı olduğunu söyledi. Türkiye ekonomisinin gayet iyi gittiğini, büyük bir ülke olduğunu ifade eden Strauss-Kahn, gelişmekte olan yeni piyasalara bakıldığında, Türkiye’nin iyi bir aday olarak gözüktüğünü dile getirdi.

İşler yolunda gidecek
Türkiye ekonomisi hakkında da değerlendirme yapan Strauss-Kahn, şöyle konuştu: “Türkiye ekonomisi iyi gidiyor, bu yıl için büyüme oranı yüzde 7.5-8 arasında öngörülüyor, ki bu oldukça yüksek bir seviye. Bütçe açığı da fena değil. Tek kaygı, Türkiye çok hızlı büyüyen bir ülke, fazla ithalat yapıyorsunuz, bu yüzden cari açığa dikkat etmelisiniz. Ama, hükümetin bu konuyu iyi yönettiğini düşünüyorum. Türkiye ekonomisinin gelecek yılıyla ilgili çok fazla kaygıya gerek yok, bence işler yolunda gidecek.”

Hükümet Mali Kural var gibi davranıyor
Türkiye’nin karşılaşabileceği en büyük güçlüğü “Türkiye hızlı büyüyen bir ekonomi, burada soru, bu büyümenin ne kadar sürdürülebilir olduğu” şeklinde açıklayan Dominique Strauss-Kahn, Türkiye’nin gelecek için yatırım yapması gerektiğini ifade etti. Strauss-Kahn, Türkiye’nin başa çıkması gereken güçlüklerle ilgili şunları söyledi: “Bir risk enflasyon, ki bu son zamanlarda güçlü değil. İkincisi de mali risk. Biz IMF olarak hükümetin mali kuralı uygulamaya koymasını bekliyorduk. Sonuçta Mali Kural uygulamaya konmadı, belki bir gün konulur. Ama şunu söylemeliyim ki; hükümet sanki Mali Kural varmış gibi doğru davranıyor. Bir zorlama olmadan doğru şeyleri yapıyorlar, ki bu oldukça iyi.” (aa)

bigPara.com