IMF: İkinci dalga daha şiddetli olur

Uluslararası Para Fonu (IMF), global finansal piyasaların, güçlü olmaya devam ettiğini ancak ekonomik yavaşlama riskinin arttığını açıkladı.

İSTANBUL - Uluslararası Para Fonu (IMF), global finansal piyasaların, güçlü olmaya devam ettiğini ancak ekonomik yavaşlama riskinin arttığını açıkladı. IMF'nin raporuna göre söz konusu yavaşlama mayıs ayında piyasalarda görülen hareketten daha ciddi sonuçlara yol açabilir. IMF'nin altı aylık Global Finansal İstikrar Raporu'nda, aynı zamanda, artan risklerin, artan enflasyon baskıları, yüksek petrol fiyatları ve ABD ekonomisinin daha hızlı soğumasından dolayı somutlaşması durumunda piyasaların daha güçlü reaksiyon gösterebileceği açıklaması yer aldı.
Fonun para ve sermaye piyasaları bölümü yöneticisi Jaime Caruana, "Biz, finansal istikrar koşullarının, olumlu global ekonomik görünüm tarafından desteklendiği görüşündeyiz" dedi. Caruana, "Piyasalar, bu riskler
için tedbir olarak ufak bir fiyatlandırma yapıyor gibi görünüyor, yani bu risklerden biri veya birkaçının birleşimi gerçekleşirse, finansal piyasalar daha geniş etki yaratan daha büyük dalgalanma tecrübe edebilirler" dedi.
'Sermaye akışı sürecek'
Raporda, 'Önceki türbülans, makroekonomik politikalarını sağlamlaştırma ve gerekli yapısal reformları yapmaları yönünde ekonomik aktörlerine bir hatırlatma niteliğindeydi' denildi. Doların reel efektif oranının diğer büyük para birimlerine oranının sabit kalmasının beklendiği ifade edilen raporda, Asya para birimlerinin değer kazanacağı, diğer ülke paralarının değer kaybedeceği tahmini yapıldı. Fon, 2006 küresel büyüme oranını yüzde 5 olarak öngördü. Raporda gelişmekte olan piyasalara sermaye
akışının süreceği tahmin edildi.
Rato: Risk işaretleri var
IMF Başkanı Rodrigo de Rato da, dünya ekonomisindeki büyümenin sürmesini beklediğini ancak potansiyel risk işaretlerinin de göründüğünü söyledi. De Rato, "Üç yıldan fazla süren güçlü büyümeden sonra, bugün, küresel ekonominin kararsız bir ortama girdi. Küresel ekonomi için temel tahminimiz düzgün bir büyümenin süreceği yolunda ama bugün ufukta bir yıl öncesine göre daha fazla bulut var" dedi. Avronun istikrarının korunması için Avrupa Birliği'nin 'Para politikasını biraz daha sıkılaştırması' gerekebileceğini ifade eden de Rato, "Bununla birlikte bu yöndeki adımların temkinli atılacağını" söyledi. Rato, faiz artırımlarıyla ilgili olarak da, "Ciddi bir enflasyon baskısı bulunmadığından, gelecekteki faiz artırımlarının tedrici bir şekilde yapılması gerektiğini" savundu.