'IMF ile anlaşamasanız da kredi notunuz etkilenmez'

NEW YORK/LONDRA - Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye analisti Kristin Lindow, Türkiye’nin, IMF ile anlaşmamasının kredi notunu etkilemeyeceğini ancak piyasalardaki belirsizliği ortadan kaldırıcı bir önlemin hemen alınması  gerektiğini söyledi. Türkiye’nin, IMF konusunda atacağı adımla ilgili belirsizliğin arttığına dikkati çeken Lindow, piyasaların da böyle bir hareket beklediğini kaydetti.
Diğer reyting kuruluşları da, Türkiye’de ekonomik canlanmada ana belirleyicinin halen iç talep olduğunu belirtirken, iç talep artışının da, özel sektör değil, ağırlıklı olarak kamu maliye politikasındaki gevşetici önlemlerle sağlanabileceğini ve Fon destekli olmayan bir programda ağırlığın, iç borçlanmaya verilebileceğini vurguluyor. Bu arada, Türkiye’nin, kendi başına yaptığı bir programda, dış finansman açığını finanse eden ve içeride de borcun milli gelire oranını kademeli olarak düşürüp sürdürülebilir bir yapıya kavuşturabilecek bir program olması gerektiği ifade ediliyor.
Tüm reyting kuruluşları, IMF ile anlaşma olmaması halinde yerine konacak programın, yabancı sermaye çıkışını da frenleyebileceğini, kredi notunun değişmemesinin bu durumu destekleyeceğini kaydediyor. Türkiye’nin IMF ile anlaşma ihtimali gittikçe zayıflıyor. (aa)